Przejdź do zawartości

Jeden trudny rok/Od autorów

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Juliusz Dąbrowski,
Tadeusz Kwiatkowski
Tytuł Jeden trudny rok
Podtytuł Opowieść o pracy harcerskiej
Wydawca Towarzystwo Wydawnicze „Rój”
Data wyd. 1938
Druk Drukarnia „Linolit”
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


OD AUTORÓW.

Książka ta przyjęła, na siebie prócz zadań wiernej opowieści o życiu — jeszcze pewną dodatkową służbę: ma zawartemi na swych kartach projektami służyć praktycznemu realizowaniu przez młodzież zadań harcerskich. Czy ta służba, uczynione dla niej wyłomy w wątku powieściowym, dodają książce smaku prawdy życia, czy ją obciążają balastem — niechaj oceni Czytelnik.
Winni Mu także jesteśmy krótkie stwierdzenie: to wszystko, co tu odtworzone, działo się gdzieś, kiedyś — podpatrzone życie harcerskie, wspólnie przeżyte myśli, wzloty, trudności. Jednak nie wszystko w jednym czasie, w jednem mieście stanowiącem pierwowzór Pawłowa — o, i tu miejsce na przyjemne oświadczenie, że niemiła postać pana Zaworowicza i cała jego afera nie istniały. Nie znaczy to, by zło, które się ucieleśniło w tej fikcyjnej postaci, było fikcyjne. Ono jest. Z niem trzeba walczyć. Nie „jeden trudny rok”. Całe życie.

Dobremu przygotowaniu tej walki nasza książka chce służyć.

∗             ∗

Pisaliśmy, począwszy od pamiętnej wizyty w Piotrkowie Trybunalskim w maju 1937 r., urywkami dni — i nocy — w Warszawie, Piotrkowie, Sierakowie, Łodzi, Poznaniu i Zakopanem, lecz przedewszystkiem w Ośrodku Harcerskim w Górkach Wielkich na Śląsku, wśród jego miłych murów, w symbolicznej „celi“ na wysokiej wieży, w harcerskiej i twórczej atmosferze, pod czujną i serdeczną opieką Aleksandra Kamińskiego. Kto wie, czy ze swym „Antkiem Cwaniakiem”, z tysiącznemi rozmowami o sprawach harcerskich, z wnikliwemi uwagami o tych kartach — nie jest On właściwie trzecim współautorem tej książki?

Autorzy.

1 października 1937.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Juliusz Dąbrowski, Tadeusz Kwiatkowski.