Gry i zabawy towarzyskie/Schowana chustka

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Maria Weryho
Tytuł Gry i zabawy towarzyskie
Podtytuł w pokoju oraz na wolnem powietrzu
Wydawca Wydawnictwo M. Arcta
Data wyd. 1910
Druk Drukarnia M. Arcta
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cała książka
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron

2. Schowana chustka.
(Ilość grających 4 — 10).

Grę powyższą można urządzać zarówno na dworze, jak w mieszkaniu. Jeden z grających, obrany jednym ze sposobów wymienionych pod № 1, bierze chustkę, skręca ją i ukrywa gdziekolwiek w pokoju. Przez ten czas reszta grających stoi z zamkniętemi oczami w pewnem oddaleniu, w miejscu zwanem «dom» albo «cel». Po schowaniu chustki, wybrany woła «już!», wtedy wszyscy zaczynają szukać. Ten, który schował chustkę, daje małe objaśnienie; woła np.: «na ziemi», jeżeli chustkę schował gdzieś nizko, i «na niebie», jeżeli jest wyżej, np. na szafie, w szufladzie i t. p.
Poczem rozpoczyna się poszukiwanie.
Jeżeli jeden z grających, np.: Janek, zbliża się do rzeczy schowanej — ten, który schował oznajmia: «Jankowi robi się ciepło!» — jeżeli jest jeszcze bliżej: «Jankowi jest gorąco!»; a wreszcie gdy już jest u celu: «Janek się pali!».
Jeżeli przeciwnie, szukający oddala się od chustki — wtedy ten, co schował powiada: «zimno ci, Janku!» albo gdy szukający zbyt się oddalił — «w lód się obracasz!».
Ten, który nareszcie chustkę znajdzie, zaczyna gonić swych towarzyszów, starając się jednego z nich uderzyć pytką, ci znowu uciekają, albo ukrywają się w «domu».
Jeżeli nikogo nie trafił, bierze na siebie obowiązek schowania chustki, w przeciwnym razie chowa ją trafiony.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Maria Weryho.