Fra Angelico i jego epoka/Wstęp

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Mieczysław Sterling
Tytuł Fra Angelico i jego epoka
Rozdział Wstęp
Wydawca Księgarnia F. Hoesicka
Data wyd. 1930
Druk Drukarnia Narodowa w Krakowie
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
WSTĘP

Pracę tę ukończyłem w roku 1915-ym. Rozpocząłem ją tuż przed samą wojną, mieszkając w małej wiosce Ponte a Mensola, położonej pod Florencją, obok Settignano. Żyłem zachwycony pierwszemi wiekami twórczości włoskiej i całą ziemią Toskanji, płodną i słoneczną. W tym nastroju przystąpiłem do poznania sztuki włoskiej. I kiedy chodziłem po muzeach i kościołach Florencji, powstało we mnie pytanie: jakże to w dniach zupełnego rozkwitu młodego odrodzenia mogła istnieć sztuka tak głęboko religijna, jak sztuka Fra Angelica?
Nie umiejąc znaleźć odpowiedzi na to pytanie, rozpocząłem pracę, która miała dać tę odpowiedź. Zagłębienie się w twórczość Fra Angelica doprowadziło mnie jednak do nieoczekiwanego wniosku, — że Angelico sam był jednym z prekursorów i współtwórców renesansu, że religijność jego dzieł wygasła już w jego własnej twórczości, ustępując miejsca pierwiastkom odrodzeniowym.
Ten wniosek staram się tutaj uzasadnić. Od dnia ukończenia pracy ubiegło tyle lat, że wprowadzanie obecnie zmian okazało się niemożliwe. Literatura o twórczości Fra Angelica nie wzrosła zbytnio. W pewnej mierze została tutaj uwzględniona. Zresztą praca nie uległa zmianom.
Za przyczynienie się do podniesienia artystycznego poziomu wydawnictwa składam P. Prof. Wojciechowi Jastrzębowskiemu, Dyrektorowi Departamentu Sztuki, wyrazy szczerej wdzięczności.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Mieczysław Sterling.