Dziennik Dolnośląski nr 1/Komitet Obywatelski z kim i przy kim?

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Tytuł Komitet Obywatelski z kim i przy kim?
Pochodzenie Dziennik Dolnośląski nr 1
Redaktor Włodzimierz Suleja
Wydawca Norpol-Press sp. z o.o.
Data wyd. 24 września 1990
Miejsce wyd. Wrocław
Źródło Skany na Commons
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron


■ Kto w koalicji ■ Telewizja również dla Wałęsy ■ Co z Fundacją

Komitet Obywatelski
z kim i przy kim ?


WARSZAWA PAP.
Wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Po przyjęciu porządku obrad zabrał głos Adam Bień - ostatni żyjący uczestnik „procesu szesnastu”, który tego dnia dołączył do składu komitetu. Z wielkim zainteresowaniem - powiedział - obserwuję wasze usiłowania zmierzające do tego, by powstała Polska sprawiedliwa, wolna, niepodległa i dobra dla wszystkich Polaków. W dzisiejszej Polsce powinien powstać rząd, który będzie rządził mądrze, twardo i sprawnie. Wydaje mi się, że do takiej Polski zmierzamy.
Z kolei Lech Wałęsa nawiązał do słów Adama Bienia. Ideałem — powiedział — byłoby, gdybyśmy stanowili jedność. Jednak obecnie głównym celem jest wprowadzenie gospodarki rynkowej, a oznacza ona różnorodność i możliwość wyboru tak w kwestiach ekonomicznych, jak społecznych i politycznych. Nie można zbudować gospodarki rynkowej w warunkach monopolu. Jestem przekonany, że gdybyśmy dziś utrzymali jedność we wszystkim, to źle by się to dla Polski skończyło.
Wałęsa stwierdził: Gdyby udało mi się osiągnąć fotel prezydencki, to z największą przyjemnością chciałbym mieć Komitet Obywatelski przy prezydencie.
Prof. Wiesław Chrzanowski przedstawił projekt zmiany regulaminu prac Komitetu Obywatelskiego. Dotyczy on również zmiany nazwy komitetu. Proponowana jest nazwa: Komitet Obywatelski „Solidarność” przy Lechu Wałęsie.
Sprawozdanie z prac komisji politycznej KO przedstawił mec. Jan Olszewski. Powiedział, iż komisja nawiązała kontakty z ugrupowaniami politycznymi i organizacjami społecznymi. Akces do KO zgłosił Związek Przemysłowców Polskich, trwają też rozmowy ze Stowarzyszeniem Ziemiaństwa Polskiego. W sposób zdecydowany współpracy z Komitetem Obywatelskim odmówiło kierownictwo Konfederacji Polski Niepodległej.
Nadal nie jest znany pełny skład osobowy Komitetu Obywatelskiego. Jego przewodniczący Zdzisław Najder wysłał niedawno listy do 41 osób spośród 63 z „listy zamrożonej” na posiedzeniu 24 czerwca, które nie złożyły dotychczas pisemnej rezygnacji z prac w komitecie.

Członkowie Komitetu Obywatelskiego wysłuchali także sprawozdań z prac innych komisji: kontroli, ekologicznej, ds. dziennika. Jacek Maziarski powiedział, że są dobre perspektywy założenia gazety Komitetu Obywatelskiego.
Mówił też o rażącej dysproporcji w środkach masowego przekazu, która pojawiłaby się, gdyby Tadeusz Mazowiecki podjął decyzję o kandydowaniu na prezydenta. Zaproponował podjęcie uchwały, której ideą byłyby stosowne zmiany w Radiokomitecie oraz wyrównanie szans Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego w prasie.
Powróciła kwestia nazwy Komitetu Obywatelskiego. Andrzej Słowik przypomniał, że nazwa „Solidarność” została zastrzeżona dla związku zawodowego

Dłuższą dyskusję wywołała kwestia Fundacji Obywatelskiej, którą na początku br. powołał Lech Wałęsa. Ostatnio na jego wniosek dokonano zmian w statucie fundacji, zmierzających do tego, by wpływ na skład Rady Fundacji miał Komitet Obywatelski. Zmiana ta została zaaprobowana przez nadzorującego działalność fundacji min. Aleksandra Halla. Od decyzji ministra Rada Fundacji, na której czele stoi Bronisław Geremek, odwołała się do sądu. Do tej pory jednak KO nie otrzymał oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Po zgłoszeniu kilkudziesięciu kandydatur przystąpiono do wyboru nowej Rady Fundacji Obywatelskiej.


Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.