Dziennik Dolnośląski nr 1/Dolny Śląsk w pigułce

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Tytuł Dolny Śląsk w pigułce
Pochodzenie Dziennik Dolnośląski nr 1
Redaktor Włodzimierz Suleja
Wydawca Norpol-Press sp. z o.o.
Data wyd. 24 września 1990
Miejsce wyd. Wrocław
Źródło Skany na Commons
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron

Dolny Śląsk w pigułce

BOGATYNIA Dopiero we wrześniu opublikowano materiały z odbytej w czerwcu konferencji ekologicznej w elektrowni „Turów”. Sensacyjnie brzmią dwa warianty rozwiązania trudnej sytuacji: albo „wysiedlić ludzi z całego zagrożonego obszaru”, albo „pozostawić ludność, a całą żywność i wodę do picia dostarczać z terenów nieskażonych”. W obu wypadkach chodzi o zaprzestanie upraw wszelkich roślin spożywczych oraz o zaniechanie hodowli zwierząt rzeźnych. Ludzi należałoby wówczas dowozić z miejscowości leżących poza strefą katastrofy ekologicznej.
GŁOGÓW Gdy okazało się, że wprowadzenie religii do szkoły podstawowej nr 12 na głogowskim osiedlu „Kopernik”, w której tysiąc uczniów ma do dyspozycji 33 sale lekcyjne, wydłużyłoby pobyt dzieci w szkole, dyrektor placówki i proboszcz miejscowej parafii wzięli się za rozwiązanie problemu. Ustalono, że uczniowie klas IV-VIII będą mieli religię w szkole, a dzieci młodsze - nadal w kościele. Ponadto pięć najmłodszych klas z drugiej zmiany wprowadziło się do przykościelnych sal katechetycznych. Ciekawe, czy dzieci łatwiej będą poznawać Boga w murach szkoły, czy matematykę w nawie kościelnej?

*

Tylko część ogromnego obiektu u zbiegu ulic Oriona i Galileusza udało się w minionych latach zagospodarować przy pomocy DT „Centrum”. Pozostałe 4200 m kw. powierzchni handlowej czekało na kupców. Wreszcie gospodarz, spółdzielnia mieszkaniowa, zadecydował, by z kilku dużych zrobić kilkanaście małych punktów handlowo-usługowych. W ten sposób powstał kompleks należący do wielu firm i spółek. Ostatnio szlagierem jest punkt nabiałowy, gdzie można kupić mleko prosto od krowy nadające się do przegotowania po 24 godzinach; z jednej butelki można zebrać szklankę dobrej śmietany. Sprzedaż mleka trwa krótko i tylko z samego rana.
JELENIA GÓRA Od nowego roku akademickiego miastu przybędzie kolejna placówka szkolnictwa wyższego - Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. O jedno miejsce na germanistykę i anglistykę ubiegało się 3-4 kandydatów. Problemem natomiast staje się zakwaterowanie lektorów z amerykańskiego Korpusu Pokoju - miasto oddało im willę przy ul. Studenckiej, ale jej dotychczasowy lokator, poseł Jerzy Gołaczyński, były I sekretarz KW PZPR, od marca, kiedy minął termin opuszczenia służbowej rezydencji, nie znajduje czasu na przeprowadzkę do mieszkania zastępczego w Cieplicach. Eksmisja raczej nie wchodzi w grę.

*

Rada nadzorcza Spółdzielni Inwalidów „Simet” zwróciła się do zarządu w formie uchwały o skreślenie z listy członków spółdzielni wszystkich członków KZ „Solidarności” z motywacją, iż podjęte przez komisję działania szkodzą „Simetowi”. Do sprawy wrócimy w najbliższym tygodniu.

*

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego o szkodliwych przekroczeniach stężeń - dwusiarczek węgla w Kotlinie Jeleniogórskiej 15,5 raza ponad dopuszczalną normę; kwas siarkowy w okolicach Bogatyni i Zgorzelca - 10 razy. Fluor w Świeradowie - 5,6-krotne przekroczenie, w Gryfowie - 2-krotne.

*

O 20 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła cena jednego metra kwadratowego mieszkania spółdzielczego i w sierpniu osiągnęła najwyższy tegoroczny poziom - 1 580 tys. zł.
KŁODZKO W studiu teatralnym Kłodzkiego Ośrodka Kultury odbyło się pożegnanie członków, którzy byli laureatami ogólnopolskich festiwali teatrów jednego aktora, odchodzących do wyższych szkół teatralnych Wrocławia i Krakowa. Ze spektaklami pożegnalnymi wystąpili: Aneta Czaja, Wacław Tracz i Gabriela Muskała.
LUBIN „Ustronie IV” jest najmłodszym, a zarazem najbardziej zaniedbanym pod względem oświaty i kultury osiedlem w mieście. W jedynej szkole podstawowej dzieci z klas I-IV uczą się na trzy zmiany, starsze wędrują do innych szkół. Nie ma tu przedszkola ani żłobka, a jedyny osiedlowy klub zamieniono na biurowiec spółdzielni mieszkaniowej powstałej po rozbiciu dużej jednostki spółdzielczej. Oświatowy impas trwa od kilku lat, mnożą się konflikty. Na przykład rodzice przedszkolaków z klas zerowych przez kilka dni nie posyłali swych pociech na zajęcia - tak bojkotowano decyzję Zarządu Miasta, który nie znalazł pieniędzy na opłacenie autobusów dowożących maluchy do „zerówki” na drugi koniec Lubina. W rezultacie musieli wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni, ale problem pozostał i na pewno wróci w roku przyszłym ze zdwojoną siłą.
POLKOWICE Rada Pracownicza ZG „Rudna” przychyliła się do wniosku polkowickich radnych i przekazała 6,5 mld zł na potrzeby miasta. Pieniądze pochodzą z odpisu z zysku przed opodatkowaniem i nie będą rzutować na wielkość wypłat górniczych. Burmistrz zadecydował, że kwotę tę przeznaczy się na organizację szkoły ponadpodstawowej, adaptację budynku po byłej PZPR na bibliotekę oraz na ratowanie jedynego w mieście kina.

*

21 września br. doszło w kopalni „Rudna” do kolejnej tragedii. Prawdopodobnie z powodu nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa zginął 34-letni górnik Jan Piecuch. Przycisnęła go ładowarka, której był operatorem. Przypomnijmy, że zaledwie 17 dni wcześniej w tym samym rejonie „Rudnej Północnej” zginęli dwaj górnicy usiłujący na dole w kopalni spalić zbędny materiał wybuchowy. Jan Piecuch był siedemnastą ofiarą śmiertelną w Kombinacie w tym roku. Miał żonę, dwoje dzieci i pracował w górnictwie już jedenaście lat.
ŚWIDNICA Zakończył się pierwszy etap opuszczania miasta przez wojska radzieckie i przekazywania zwalnianych obiektów władzom Świdnicy. Komisyjnie przejęto już budynek radzieckiego szpitala wojskowego oraz szkołę wraz z internatem. Niebawem opustoszeje dom oficera; prawdopodobnie przeprowadzi się tam liceum ogólnokształcące. Po wyjeżdżających oficerach będzie można przekazać 243 mieszkania, w większości w dobrym stanie technicznym.
WAŁBRZYCH Zakończyła wizytę 6-osobowa misja agencji rządowej do spraw energii i ochrony środowiska, zajmująca się oceną możliwości odzysku metanu z pokładów tutejszego węgla i wykorzystania go do celów energetycznych. Delegacji pod przewodnictwem Raymonda Pilchera towarzyszył główny geolog kraju, wiceminister Wojciech Brochwicz. Amerykanie przygotują w najbliższym czasie stosowny raport.

*

W szybie kopalni „Victoria” w sobotę ok. godz. 7.00 zapalił się napęd przenośnika taśmowego. Pożar rozprzestrzenił się na wyrobisko. Pracujący w pobliżu ludzie zostali wycofani w porę. Do akcji ratowniczej przystąpiły brygady Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, Okręgowej Stacji oraz ratowników kopalni „Victoria” i „Wałbrzych”. W niedzielę budowano tamy wokół palącego się wyrobiska.
WROCŁAW W sobotę wrocławianie pożegnali audycję „Lato z radiem”, której zespół osobiście chciał swym sympatykom powiedzieć „Do usłyszenia w przyszłym roku”. Na estradzie na staromiejskim rynku publiczność bawił kabaret „Elita” oraz liczne zespoły jazzowe i rockowe.

*

Wczoraj zakończyły się XIV Ogólnopolskie Spotkania Muzykujących Rodzin. Swoje talenty muzyczne prezentowało 17 rodzinnych kapel, orkiestr, zespołów pieśni i tańca z całej Polski.

*

Sobotnia wycieczka władz miasta z architektami i historykami sztuki po Starówce, która miała dać odpowiedź na pytanie „Stare Miasto - co dalej?”, pozwoliła wszystkim uczestnikom dojść do jednobrzmiącego wniosku, iż samorząd miejski nie jest właściwie władny podjąć żadnej wiążącej decyzji w sprawie prywatyzacji mienia komunalnego.


Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.