Bolesne strony erotycznego życia kobiety/Braterski stosunek płci do siebie

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Adolf Klęsk
Tytuł Bolesne strony erotycznego życia kobiety
Podtytuł Bolesne strony płciowego życia kobiety
Wydawca Ars Medica
Data wyd. 1930
Druk Drukarnia Vernaya Sp. Akc.
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


BRATERSKI STOSUNEK PŁCI DO SIEBIE

Oddawna zajmowała umysły badaczy kwestja, czy, pomiędzy dorosłym mężczyzną a kobietą istnieć może miłość idealna, względnie braterski stosunek. Większość jest zdania, że idealna miłość istnieć może tylko u kobiety, a gdy zjawi się u mężczyzny, to dowodzi to pewnej nienormalności tegoż. Braterski znowu stosunek, jak mówiliśmy o tem w rozdziale o prawie kontrastu, występuje najczęściej wtedy, gdy albo chłopiec i dziewczyna wychowują się od dziecka w jednym domu, lub też łączy ich pewna wspólna idea lub cel, wykluczający pierwiastek zmysłowy.
Tak naprzykład nowy kierunek wychowania fizycznego, dzięki sportom, w którym i kobiety biorą czynny udział, odwraca uwagę obu płci od spraw erotycznych, a pomiędzy młodzieżą obu płci wyradza serdeczny i braterski stosunek koleżeński. Kwestje erotyczne bywają też nieraz przez nich poruszane, ale właśnie w sposób zupełnie naturalny, bez jakiejś sztucznej pruderji i tajemniczych osłonek. Mimo tego chłopcy są przytem rycerskimi wobec dziewcząt, bronią ich zajadle w razie potrzeby, dziewczęta zaś odwzajemniają się im troskliwością nieraz niemal macierzyńską.
Nie przeszkadza to wcale temu, że tu i ówdzie wyłoni się u jakiejś pary prawdziwa miłość, która wtedy jest tem szlachetniejszą, że nie opiera się tylko na pierwiastkach zmysłowych, ale ma znacznie głębszy pokład, gdyż tak chłopcy jak i dziewczęta pozostają ze sobą na stopie swobodnej i koleżeńskiej, wolni od konwenansów i obłudy towarzyskiej, przez co mogą się między sobą wzajemnie lepiej poznać.
Niestety jak w każdej rzeczy, tak i tu dochodzi się czasem do pewnej przesady i niektóre dziewczęta chcąc w ambicji swej dorównać w rekordach chłopcom (a nawet ich przewyższyć), starają się gwałtem zatracać swe cechy kobiece i to nietylko pod względem fizycznym, ale i duchowym.
Dlatego też w ostatnich czasach zjawił się bardzo racjonalny prąd hamujący nieco te przesadzone dążenia płci żeńskiej. Gimnastyka i sporty prowadzone u kobiet racjonalnie i fachowo są dla nich bardzo pożyteczne. Natomiast przesada na tym punkcie odbić się może zgubnie na kobiecie w przyszłości, bo gdy wykształci w sobie zbyt silnie jedne mięśnie a osłabi drugie, to przy wydawaniu dziecka na świat może to być wielką przeszkodą.
Również i w drugim kierunku, to jest w duchowym, nowy ten prąd żąda, by przy wychowaniu dziewcząt nie zapominać o tem, że jednak właściwym celem kobiety jest to, by nie czekała jak dawniej z założonemi rękami na męża, lecz mając swój własny kawałek chleba, została jednak żoną i matką.
W tej myśli wprowadza się przy szkołach naukę i praktyczne kursa gospodarstwa domowego, a lekarze i lekarki szkolne w swoich wykładach higienicznych omawiają kwestje higieny ciąży, porodu i opieki nad niemowlęciem.
Braterski stosunek płci wystąpić może pomiędzy mężczyzną a kobietą wreszcie tam, gdzie pierwiastek zmysłowy jest zupełnie wykluczony.
Tak naprzykład żona opiekuje się z macierzyńską troskliwością swoim chorym mężem lub kaleką, nie mając przy tem żadnych ubocznych myśli względem innych mężczyzn.
Również w wielu małżeństwach, gdy szał i podniecenie zmysłowe wygasną pozostaje nadal serdeczne uczucia przywiązania i braterstwa podobnie jak istnieje ono u żyjących ze sobą jak para gołąbków sędziwych małżonków.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Adolf Klęsk.