Bajki (Adam Mickiewicz)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Adam Mickiewicz
Tytuł Bajki
Wydawca T. H. Nasierowski
Data wyd. 1893
Miejsce wyd. Warszawa
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
ADAM

MICKIEWICZ.BAJKI.WARSZAWA.
Nakładem T. H. Nasierowskiego.


1893.


ДОЗВОЛЕНО ЦЕНЗУРОЮ
Варшава — 2 Декабря 1892 года.W Drukarni F. Csernák, Krakowskie-Przedmieście
w Warszawie.

Są ludzie dla których rzeźba musi mieć gigantyczne rozmiary, obraz dopiero wtedy jest obrazem, gdy liczy ze sześć łokci długości i ze cztery wysokości, a na miano poezyi zasługuje utwór, który na setki stronic się liczy.

Ludzie tacy, arcydzieło Celliniego uważać będą za jubilerską tylko robotę, obrazeczek Meissoniera uznają za podlejszy od dużego oleodruku, a... bajka będzie dla nich próżną dziecinną igraszką, niegodną imienia poezyi.
Na szczęście, nie wszyscy są takimi znawcami sztuki — i dla tych, którzy piękno odnajdą wszędzie gdzie się ono znajduje, wypuszczamy obecne wydanie „Bajek Adama Mickiewicza.“
Ileż tu prawdziwie oszlifowanych klejnocików w tych na pół żartobliwych bajeczkach! Co za niezmierne panowanie nad językiem i naginanie go do wszystkich, najsubtelniejszych odcieni myśli!
Niektóre z bajek tych są — jak je w tytułach nazwał arcymistrz poezyi tłómaczone. Jestto skromność wielkiego poety. Gdyby nazwać je „naśladowanemi“ i to może byłoby niesprawiedliwem. Pomysł wprawdzie jest w nich cudzy, ale cała skrząca dowcipem forma, jest już niezaprzeczenie własnością naszego poety.
Dość jest porównać tylokrotnie dokonywane tłomaczenia bajek Lafontain'a, aby ocenić jak daleko odbiegł Mickiewicz, od wszystkich innych, choćby, względnie biorąc, najlepszych przekładów francuzkiego bajkopisarza.

Jan Łuba.

Żaby i ich króle
Król chory i lisy
Przyjaciele
Zając i żaba
Osioł i pies
Lis i kozioł
Pchła i rabin
Dzwon i dzwonki
Tchórz na wyborach
Żona uparta
Golono, strzyżono
Chłop i żmija
Pies i wilk
Koza, kózka i wilk


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Adam Mickiewicz.