Aniół Stróż/Koronka do Najświętszéj Panny Maryi Szkaplerza świętego

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Tytuł Koronka do Najświętszéj Panny Maryi Szkaplerza świętego
Pochodzenie Aniół Stróż chrześcianina katolika
Data wydania [przed 1900]
Druk Drukiem G. Jalkowskiego
Miejsce wyd. Grudziądz
Indeks stron

KORONKA
do najświętszy[1] Panny Maryi
Szkaplerza świętego.
W Imię Ojca † i Syna † i Ducha św. †
Amen.

MODLITWA.

Racz przyjść Duchu św. napełnić serca wiernych Twoich i ogień miłości Twojéj racz w nich zapalić, któryś przez różność języków wszelkie narody do jedności świętéj wiary zgromadził. Amen.

Na pamiątkę obrzezania Pana Jezusa
1 Ojcze nasz itd.

O Panie Jezu Chryste, proszę Cię przez boleść, którąś miał przy obrzezaniu Twojém, umórz we mnie namiętności cielesne. Amen.

Na pamiątkę zwiastowania Najśw. P. Maryi.
10 Zdrowaś Marya itd.

O Panno najczystsza, Matko Boga najświętsza, proszę Cię przez onę niewymowną radość, którąś miała, kiedyś Syna Bożego poczęła, przyczyń się za mną, aby Pan nasz Jezus, przez swe bolesne i niewinne obrrzezanie raczył mnie oczyścić od grzechu pychy, a przyozdobić cnotą pokory i umocnić darem Ducha świętego bojaźni Pańskiéj. Amen.

Na pamiątkę krwawego potu w Ogrójcu.
1 Ojcze nasz itd.

Panie Jezu Chryste, proszę Cię przez Twój krwawy pot w Ogrójcu wylany, daj mi, aby to rozpamiętywanie męki Twéj było mi źródłem obfitem do łez wylania. Amen.

Na pamiątkę nawiedzenia Elźbiety świętéj
przez P. Maryą. 10 Zdrowaś Marya itd.

O Panno ze wszech najpokorniejsza, Matko Boża najgodniejsza, proszę Cie, przez tę niewymowną radość, którąś miała, gdyś Elźbietę nawiedziła, przyczyń się za mną grzesznym(ą) do Syna Twego najmilszego, aby przez krwawy pot swój wylany, raczył mnie oczyścić od grzechu łakomstwa a przyozdobić cnotą ubóstwa i umocnić darem Ducha św. pobożności. Amen.

Na pamiątkę ubiczowania Pana Jezusa.
1 Ojcze nasz itd.

O Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, przez okrutne i srogie ciała Twego najświętszego biczowanie, daj mi w niniejszym żywocie za grzechy moje ojcowskie Twoje karanie i poprawę żywota mojego. Amen.

Na pamiątkę radości narodzenia P. Jezusa.
10 Zdrowaś Marya itd.

O Panno najczystsza i Matko Boża najgodniejsza, proszę Cie[2] przez ową niewymowną radość Twoję, którąś miała, gdyś Syna Bożego porodziła, przyczyń się za mną grzesznym(ą), aby przez Jego okrutne biczowanie, raczył mnie oczyścić od grzechu nieczystości, a przyozdobić cnotą czystości i umocnił darem Ducha św. wstrzemięźliwości. Amen.

Na pamiątkę cierniem ukoronowania Pana
Jezusa. 1 Ojcze nasz itd.

O Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, proszę Cię przez okrutne korony cierniowéj na głowę Twoję świętą wciśnienie, wpój w serce moje ustawiczne męki Twojéj rozmyślanie. Amen.

Na pamiątkę radości Najśw. Panny Maryi,
gdy trzéj królowie dary P. Jezusowi złożyli.
10 Zdrowaś Marya itd.

O Panno najczystsza, Matko Boga najświętsza, proszę Cię przez niewymowną radość Twoję, którąś miała, gdy się trzéj królowie Synowi Twojemu kłaniali, przyczyń się za mną grzesznym(ą), aby przez bolsne Jego koronowanie raczył mnie oczyścić od grzechu pychy, a obdarzyć cnotą pokory i umocnić darem Ducha św. umiejętności. Amen.

Na pamiątkę obnażenia Pana Jezusa.
1 Ojcze nasz itd.

O Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, przez owe wstydliwe i bolesne z szat Twoich obnażenie, gdyś do krzyża miał być okrutnie przybity, daj mnie grzesznemu człowiekowi wyzuć się z zlych[3] namiętności i włożyć szatę miłości rzeczy ziemskich, abym się mojéj własnéj woli zaparł(a). Amen.

Na pamiątkę radości Najśw. Panny Maryi,
gdy Syna swego w kościele znalazła.
10 Zdrowaś Marya itd.

O Panno najłaskawsza i najczystsza Matko Boga wybrana, proszę Cię przez ową niewymowną radość, którąś miała, znalazłszy Syna swego w kościele między doktorami, przyczyń się do Niego, aby przez sromotne z szat Jego obnażenie, raczył mnie oczyścić od grzechu łakomstwa a przyozdobić cnotą szczodrobliwości i umocnić darem Ducha św. prawdy. Amen.

Na pamiątkę przybicia na krzyż P. Jezusa.
1 Ojcze nasz itd.

O Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, Odkupicielu świata, przez srogie ciała Twego najśw. przybicie, przebij miłością i bojaźnią serce moje, abyś je pospołu z duszą moją w czystości zachował. Amen.

Na pamiątkę zmartwychwstania P. Jezusa.
10 Zdrowaś Marya itd.

O Panno najłaskawsza, Matko Boża najszlachetniejsza, proszę cię przez ową niewymowną radość Twoję którąś miała, gdyś Syna Twego zmartwychwstałęgo ujrzała, przyczyń się za mną grzesznym(ą), aby przez Jego okrutne ukrzyżowanie był(a) oczyszczony(a) od grzechu gniewu, a przyozdobiony(a) cnotą cierpliwości i umocniony(a) darem Ducha św. męztwa. Amen.

Na pamiątkę przebicia boku P. Jezusa.
1 Ojcze nasz itd.

O Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, przez przebodzenie głębokie boku i serca Twego najświętszego, daj sercu memu ustawiczne i gorące Ciebie zamiłowanie. Amen.

Na pamiątkę wniebowzięcia Najśw. Panny
Maryi. 10 Zdrowaś Marya itd.

O najświętsza i najpokorniejsza Matko, proszę Cię przez onę radość Twoję, którąś miała, gdyżeś do nieba z duszą i ciałem była wzięta, przyczyń się za mną grzesznym(ą) do Syna Twego, aby przez tyrańskie i okrutne boku swego świętego otworzenie, raczył mnie oczyścić od grzechu nienawiści, a dać cnotę miłości bliźnich i umocnić darem Ducha św. mądrości. Amen.

Wierzę w Boga Ojca itd.

ANTYFONA.

Bądź pozdrowiona Królowo niebieska, Matko miłosierdzia, żywocie, słodkości i nadziejo nasza, bądź pozdrowiona! Do Ciebie wołamy synowie Ewy, do Ciebie wzdychamy na tym padole płaczu. A przetóż Ty, Orędowniczko nasza, one Twoje miłosierne oczy obróć na nas, a Jezusa, który jest błogosławiony owoc żywota Twego, racz nam po tém wygnaniu pokazać. O łaskawa, o litościwa, o najsłodsza Panno Maryo, módl się za nami do Syna Twego. Amen.

V.Wesel się Królowo niebieska, Alleluja.
R. Bo, któregoś godną była nosić w żywocie, Alleluja.
V. Już zmartwychwstał, jako był powiedział, Alleluja.
R. Módl się za nami grzesznymi, Alleluja.


Przypisy

  1. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – najświętszéj.
  2. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – Cię.
  3. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – złych.


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).