Strona:Stanisław Załęski - Jezuici w Polsce T. 1 Cz. 1.djvu/104

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

excellit, wtenczas składa profesyą 4 ślubów, (professionem qitatuor votorum[1]).
Profesi 4 ślubów stanowią główną i najwłaściwszą klasę, rdzeń zakonu, stąd częsta ich nazwa w instytucie Societas professa. Cóż to za ślub czwarty? Ponieważ Luter i inni herezyarchowie XVI w. wypowiedzieli posłuszeństwo Stolicy św. i do buntu przeciw niej nawoływali, przeto chciał św. Ignacy, aby zakon, który miał je zwalczać, w szczególniejszy sposób zamanifestował swą uległość dla papieża i ślubem się zobowiązał pójść między wiernych i niewiernych dokąd kolwiek i z jaką kolwiek go missyą lub pracą papież wyprawi. Inni, są tylko ku pomocy profesów, stąd nazwa pomocnik duchowny Coadjutor spiritualis.
Do posług domowych używani są bracia. Ci po dwuleciu nowicyatu składają śluby pojedyncze, a po 10 latach beznagannego pobytu w zakonie, śluby publiczne i nazywają się pomocnicy docześni Coadjutores temporales.


§. 9. Warunki przyjęcia. — Nowicyat na zaparciu siebie oparty. — Życie wspólne. — Śluby.

Nowicyat czyli szkoła przygotowawcza do życia zakonnego trwa dwa lata. Instytut zabrania przyjmować do nowicyatu: 1) odstępców od wiary jawnych, heretyków sądownie o herezyą przekonanych, schyzmatyków od Kościoła osobiście i jawnie odpadłych, 2) mężobójców i karą infamii za występki i zbrodnie dotkniętych, 3) tych, którzy już do innego zakonu kleryków regularnych lub mnichów wstąpiwszy, habit zakonny choćby dzień jeden a nawet godzin kilka nosili, albo w habicie

  1. Inst. S. J. II. 361, 262. Praestans doctrina cum pari virtute, 33 lat wieku skończonych, oto warunek do profesyi 4 ślubów. Co do czasu przypuszczenia do profesyi bierze się za podstawę 10 lat po skończonych studyach filozofii i teologii. W praktyce więc tak się dzieje, że kto wszystkie studya odbył w zakonie, ten po 17 latach pobytu zakonnego, kto część tych studyów albo wszystkie odbył przed wstąpieniem, ten po 10—12 latach pobytu w zakonie przypuszczony bywa do profesyi. (Aug. Oswald. Commentarius in deoem partes Constitutionum Soc. Jesu. str. 290.