Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2009 r. w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej • z dnia 15 lipca 2009 r. • w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 15 lipca 2009 r.
w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich
Publikator: Monitor Polski 2009, nr 47, poz. 684.


W lipcu 2009 roku mija kolejna — 66. rocznica rozpoczęcia przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Kresach II Rzeczypospolitej tzw. antypolskiej akcji — masowych mordów o charakterze czystki etnicznej i znamionach ludobójczych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pomordowanym Rodakom i obywatelom polskim innych narodowości oraz członkom Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli dramatyczną walkę w obronie polskiej ludności cywilnej, i przywołuje bolesną pamięć o ukraińskich cywilnych ofiarach.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szczególne uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy często z narażeniem własnego życia pomagali i ratowali swych polskich sąsiadów.

Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych w imię lepszej przyszłości i porozumienia narodów w naszej części Europy, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców.

Marszałek Sejmu: B. Komorowski


Zobacz też[edytuj]