Pomoc:Strona ujednoznaczniająca

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strony ujednoznaczniające to takie strony Wikiźródeł, które precyzują tytuł danego tekstu. Np. nazwa Rota oznacza zarówno utwór Marii Konopnickiej, jak i tekst przysięgi. Tak więc gdy wpiszemy w wyszukiwarkę Rota, to pojawi się strona ujednoznaczniająca, przez którą możemy wybrać ten tekst, który nas interesuje. Stronę ujednoznaczniającą tworzy się wpisując następujące polecenie:

{{disambig}}
* [[Rota (Konopnicka)|Rota]] - utwór [[Maria Konopnicka|Marii Konopnickiej]]
* [[Rota (tekst przysięgi)|Rota]] - tekst przysięgi

Efekt powyższego kodu źródłowego pożna zobaczyć tutaj.

Nie jest konieczne ścisłe trzymanie się powyższego wzoru. Można np. zamiast gwiazdek zrobić krzyżyki. Ważne, żeby przekaz był zrozumiały.

Na stronie ujednoznaczniającej mogą się znajdować tylko tytuły stron (i nic poza tym). Rozgraniczenia w nazwach oddzielamy nawiasami – nie należy używać innych znaków, np. Rota – tekst przysięgi ani Rota: utwór Konopnickiej. Używanie innych znaków prowadzi do nieporozumień wśród użytkowników.

Wyrazy precyzujące tytuł powinny być jednowyrazowe. Np. nie piszemy: Rozłączenie (wiersz Asnyka), Rozłączenie (utwór Słowackiego) – to także prowadzi do nieporozumień. Najlepiej tego typu rzeczy oznaczyć jako: Rozłączenie (Asnyk), Rozłączenie (Słowacki).

Więcej o stronach ujednoznaczniających można przeczytać na Wikipedii.