Przejdź do zawartości

Strona:Wszystkie reklamy są narracjami.pdf/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Jest to scena końcowa reklamy, gdy młot kowalski rzucony przez jasnowłosą kobietę, uderza w ekran z gigantycznym Wielkim Bratem powodując spektakularną ekspolzję.
Scenorys tej reklamy ilustruje strukturę narracji. Ukazuje najważniejsze sceny z reklamy, która wyemitowana była tylko jeden raz, podczas meczu Super Bowl w 1984 r., ale była wielokrotnie pokazywana przez serwisy informacyjne i strony związane z branżą reklamową.


Ilustracja 6. Scenorys reklamy Macintosh „1984”

Szczegółowa analiza tej reklamy znajduje się w jednym z rozdziałów[1] książki Arthura Asa Bergera pt: Ads, Fads, and Con sumer Culture: Advertising’s Impact on American Character and Society. Przytaczam poruszane tam zagadnienia. W rozdziale znajdziemy omówienie związku intertekstualnego między powieścią Orwella a reklamą Macintosha „1984”, analizę wizerunku instytucji przedstawionej w reklamie z uwzględnieniem roli obuwia więźniów, symboliki kobiety z blond włosami i znaczenia Wielkiego Brata pokazanego z młotem kowalskim. Rozdział zawiera także psychoanalityczną interpretację reklamy i jej znaczenie jako narzędzia marketingowego.
Blondynka ma mityczne znaczenie i wciela się w rolę Dawida w walce z Goliatem — Wielkim Bratem. Może również reprezentować Ewę, gdyż jej atak na Wielkiego Brata prowadzi do uzyskania wiedzy o Dobrym i Złym przez więźniów, uwięzionych w miejscu będącym przeciwieństwem Raju.

Postaciom ukazanym w reklamie przypisano cechy id, ego i superego — kobieta jest mediatorem pomiędzy monstrualną figurą superego Wielkiego Brata i pozbawionymi życia więźniami — id.

  1. Rozdział 9: Analyzing Television Commercials w A.A. Berger, Ads, Fads, and Consumer Culture: Advertising’s Impact on American Character & Society, Wyd. 6, Rowman & Littlefield, Latham, MD 2021, ss. 183–204.