Przejdź do zawartości

Strona:Wszystkie reklamy są narracjami.pdf/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Jeśli Amerykanie spędzają tak wiele czasu na oglądaniu reklem telewizyjnych, logiczne jest, że mają one na nich olbrzymi wpływ, a także na tworzenie kultury konsumenckiej, która kształtuje nasze codzienne życie, społeczeństwo i politykę. Należy pamiętać, że agencje reklamowe są pełne utalentowanych marketingowców i kreatorów spędzających czas na przekonywaniu ludzi do oglądania reklam przez nich tworzonych, i którzy zakładają, że będą one mieć wpływ na publiczność docelową.

Metody analizy reklam

Wyobraźmy sobie, że grupa naukowców z różnych dziedzin siedzi w pokoju i ogląda reklamę telewizyjną. Każdy z nich spojrzy na nią inaczej, bo z perspektywy swojej dziedziny, a w przypadku studiów kulturowych, z perspektywy podstawowych dziedzin takich jak: semiotyka, marksizm, socjologia, psychoanaliza, itp. Proponuję próbę analizy reklam z różnych perspektyw studiów kulturowych. Semiotyk zauważy w reklamach symbole, strukturę narracyjną, odniesienia intertekstualne i kody, potrzebne do poprawnej interpretacji tekstu (uniknie intrepretacji niezamierzonej przez autora). Dla marksisty reklama w szerokim jej znaczeniu jest środkiem, za pomocą którego klasa rządząca chce przekonać ludzi, że ich zdolność funkcjonowania w konsumenckiej rzeczywistości jest sposobem na radzenie sobie z odczuwanym przez nich odosobnieniem i jest to ważniejsze niż ich ucisk. Reklamowanie tworzy to, co Marksista nazwałby „fałszym sumieniem”. Socjolog zaintresowałby się tym, co reklamy mówią nam o różnicach klasowych i ich znaczeniu w kształtowaniu roli widzów w społeczeństwie, jak reklamowane produkty czy usługi wpływają na status i inne aspekty różnic społecznych. Naukowiec feminista byłby zainteresowany przedstawieniem kobiet w reklamach i reprezentacją płci w ogólności.
Psychoanalityk zapewne chciałby wiedzieć, jak reklamy oddziałują z podświadomymi nakazami odbiorców i jak wpływają na ich sposób myślenia, zachowania i problemy psychologiczne, z którymi mogliby się borykać. Przyjmuje się, że podświadomość odgrywa dominującą rolę w zachowaniu ludzi. Clotaire Rapaille, specjalista od marketingu i psychoanalityk, sugeruje w swojej książce The Culture Code[1], że dzieci w ciągu pierwszych siedmiu lat ich życia mają zakodowywane wzorce kulturowe, które pełnią istotną rolę w całym ich życiu.

Historycy zajęliby się ewolucją reklam na przestrzeni lat, ważnymi osobami w świecie reklam i znaczącymi agencjami reklamowymi, a być może nawet rolą, jaką pełnią reklamy we współczesnym społeczeństwie amerykańskim. Dla politologów najbardziej interesująca byłaby rola reklam w procesach politycznych. Politycy startujący w wyborach muszą zebrać ogromne sumy pieniędzy, aby zapłacić agencjom za reklamy telewizyjne, radiowe i w innych mediach, a także za czas antenowy.

  1. C. Rapaille, The Culture Code: An Ingenious Way to Understand Why People Around the World Live and Buy as They Do, Broadway Books, New York 2006.