Przejdź do zawartości

Strona:Władysław Mickiewicz - Emigracya Polska 1860—1890.djvu/148

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

głosujących okazywała, że związek przedstawia nie emigracyę, ani nawet poważne stronnictwo, ale drobny odłam tułaczy komitetujących usgue ad finem.
La societe universelle des amis de la Pologne, powstała w 1890 r. Stowarzyszenie miało na celu rozbudzenie sympatyi Francuzów dla Polaków, liczyło kilku Francuzów: sekretarzem był Kraków.
Towarzystwo litewskie, zawiązane dla utrwalenia łączności Litwy z Koroną, istniało kilka lat i rozwiązało się po zgonie najczynniej szych swych członków Mikołaja Akielewicza i Ferdynanda Burby.
Towarzystwo imienia Klaudyi Potockiej, zasila się ofiarami składających je dam, pomaga wyjątkowej biedzie, długie lata prezydowała towarzystwu pani Seweryna Duchińska, obecnie prezesową jest pani Józefowa Gałęzowska. Towarzystwo liczy mało członków i rozporządza drobnemi sumami.

Towarzystwa młodzieży polskiej Polonia w Genewie, Spójnia i Koło w Paryżu, Znicz, Ognisko, Jedność, w Niemczech i t. d. nie należą do historyi emigracyi, ponieważ składają się przeważnie nie z wychodźców, ale z studentów bawiących za granicą i ulegających bardziej wpływom bądź stronnictw narodowych, bądź krajów, w których pobierają nauki, niż tułaczy polskich.