Przejdź do zawartości

Strona:Stanisław Załęski - Jezuici w Polsce T. 1 Cz. 2.djvu/233

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

swój obraz w zakrystyi kościoła św. Jędrzeja na Kwirynale, odbierał cześć (prywatną) nietylko od nowicyuszów i braci zakonnej, ale od osób świeckich zakonowi życzliwych. W roku 1601 szczątki Stanisława przełożono do ołowianej trumny i umieszczono w osobnem miejscu grobowca wspólnego. Drewnianą trumną, jako relikwią obdzielono prowincye i domy zakonu.
W rodzinnym Rostkowie postawił kaplicę ku uczczeniu pamięci Stanisława brat jego starszy Paweł, a ks. Fabian Konopacki, ajent królewski w Rzymie wyjednał u Klemensa VIII breve z dnia 15 listopada 1600 r. nadające odpust 10 lat i tyleż kwadragen odwiedzającym nabożnie to miejsce. Tenże papież w breve 1602 r. nazwał Stanisława błogosławionym, beatum. W Polsce całej Jezuici krzewili kult świątobliwego nowicyusza; w chorobach zwłaszcza polecano się jego opiece i doznawano iście cudownej pomocy. Doznali jej: bratanek biskupa poznańskiego Jan Goślicki 1603, ksiądz dziekan płocki Kasper Młocki 1603, inny ksiądz Angelus w Jarosławiu 1605, księżna Anna z Sternbergów Ostrogska, wojewodzina wołyńska, i pani Wapowska, kasztelanowa przemyska przy ciężkiem rodzeniu dziatek 1603 r. Biskup także przemyski Maciej Pstrokoński, przebywając 1603 r. w letnim swym pałacu w Brzozowie i nabawiwszy się tam gwałtownego łamania w kościach (reumatyzmu), iż dla bolu od przytomności odchodził, za przyłożeniem szczątki trumny Stanisława, którą mu przesłał rektor jarosławski, uczuł się od bolu uwolnionym. W innych także krajach, we Włoszech zwłaszcza i Francyi; czczono naszego Stanisława, modlono się do niego i doznawano łask nadzwyczajnych[1].

Zdaje się, że na prośby Jezuitów dworskich Bartcza i Skargi, który prześliczny żywot Stanisława napisał, król Zygmunt polecił posłowi swemu w Rzymie ks. Jędrzejowi Opalińskiemu, sekretarzowi w. k., aby razem z kardynałem Montalto, protektorem Polski, napoczęty już dawno proces beatyfikacyjny

  1. „Nowy Patron Polski bł. Stanisław Kostka“, Sodalisom Maryi przez ks. Jana Zuchowskiego K. C. na kolendę ofiarowany 1612 roku. Druk gotycki jedna karta in fol. w Krakowie u Symona Kempiniego 1611. — Skarga. Żywot bł. Stanisława Kostki.