Przejdź do zawartości

Strona:Stanisław Chodyński - Szkoła OO. Bernardynów w Warcie.djvu/38

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Od 1 marca do końca lipca 1829 roku przy tymże samym składzie nauczycieli uczniów było: w klasie przygotowawczej 20, w I, 56; w II, 1,41; w II, 2, 18; w III, 14, razem 149, z tych wpis płaciło 116, zwolnionych 33 ubogich. Tu przychodzi wpisać protokół następujący:

Działo się dnia 15-go Maja 1829 roku na posiedzeniu Zgromadzenia nauczycielskiego wraz z W. Kuratorem, w mieszkaniu JX. Rektora.

Posiedzenie Nadzwyczajne.

Na wezwanie W. Marcinkowskiego Kuratora Szkół Wyższych Województwa kaliskiego, Zgromadzenie Nauczycieli zebrało się w stancyi W. JX. Rektora, na którem zagaił W. Kurator obradę przeczytaniem Reskryptów Rządowych.
1-o. Z dnia 28-go Grudnia r. z. aby oświadczyć Rektorom, iżby uważali przy następującym zapisie półrocznym, aby gospodarze utrzymujący uczniów mieli upoważnienie od policyi miejscowej, i mimo tego, aby sami Rektorowie dostrzegali, czy gospodarze otrzymujący upoważnienie od policyi, zasługują na zaufanie i u szkolnej zwierzchności.
2-o. Z dnia 27 Stycznia r. b. Władza Instytutów Edukacyjnych poleca, aby wszystkim szkołom oznajmiono powtórnie potrzebę czytania na posiedzeniach: Ustawy dla uczniów i Instrukcyi dla nauczycieli.
3-o. Z dnia 31-go Stycznia r. b. ażeby w dni zimowe, w których mróz dochodzi do stopni 15-tu, lekcyi w klasach nie było.

Po czem W. Kurator uczynił wniosek, iż widzi potrzebę wcześniejszego odezwania się do urzędu municypalnego, aby ten miał czas oznajmić gospodarzom, iż żaden bez upoważnienia policyi miejscowej utrzymywać na przyszłość uczniów nie może. Sam zaś W. Kurator zaraz przed wyjazdem zrobić ma osobne odniesienie się do Burmistrza. A nakoniec, W. Kurator oświadczywszy ukontentowanie za porządek, który zastał w szkołach, a mianowicie za częste odbywanie wizyt po stancyach uczniów przez naczyciela Piłczyńskiego, nic więcej do