Strona:PL Gibess - Obozownictwo.pdf/145

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

mleko kipi – wlać parę łyżek mleka do żółtka; należy powoli lać mleko i trzeć żółtka by się nie ścięły, potem wlać je do mleka i zagotować. Białka można ubić na sztywną pianę i kłaść łyżeczką na kipiące mleko jak kluski – potem podać do zimnej zupy. Ta zupa jest ogromnie pożywna i ma tę zaletę, że robi się szybko.
27. Zupy owocowe. Wszystkie zupy owocowe robi się jednakowo. Bierze się na 8 osób 3 f. owoców, gotuje się je w 3 litrach wody. Gdy już owoce całkiem się rozgotują, cedzi się przez sito, przeciera i przecedzony smak stawia się na ogniu aby zakipiał, Uciera się w misce 10 żółtek z 10 łyżkami cukru. (ilość cukru jest zależna od tego, czy owoc jest kwaśny czy słodki) tak długo, aż masa zbieleje i następnie dodaje się łyżkę mąki i 1 ł. śmietany kwaśnej. Wszystko razem miesza się, dolewa powoli trochę smaku i wlewa wszystko do reszty smaku, stawia na ogniu i miesza, aż zupa zagotuje się. Następnie należy zdjąć z ognia i wystudzić.
28. Zacierka na mleku lub wodzie. Z 2 f. mąki wyrobić jaknajtwardsze ciasto, następnie rwać je na drobne kawałeczki i rzucać na osolone mleko, zagotować i podać. Można zagotować zacierkę na wodzie, ale wtedy trzeba dodać masła lub topionej słoniny.
29. Zupy z konserw. Przepisy umieszczone są zawsze na puszkach.