Przejdź do zawartości

Strona:PL August Czarnowski - Zielnik lekarski (wyd. 3).pdf/84

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

Ziele stanowi wyborną zieloną paszę dla krów dojnych, a świeże lub sparzone dla nierogacizny.
CENA: 100 kg ziela (Herba Cichorei) 50—65 zł.

34. CNICUS BENEDICTUS GAERT.
Drapacz lekarski.
(Chaber lekarski, karda benedykta, bernadynek).
(CompositaeZłożone).

J. — Roślina podobna do ostu, szorstko owłosiona, dorastająca do 60 cm wysokości. Korzeń cienki. Łodyga pojedyncza, rozgałęziona, pięciokątna, kosmata, lepka i soczysta. Liście dolne podłużne, lancetowate, ząbkowane zatokowo; ząbki o ostrych kolcach. Liście górne mniejsze, jajowate lub sercowate. Kwiaty żółte, umieszczone na wierzchołkach gałązek; kielichookrywy zaopatrzone czerwonymi, pierzastymi kolcami. Nasionka karbowane wzdłuż, jasnobrunatne, walcowate. Smak słono-gorzki, zapach nieprzyjemny.
ROŚNIE dziko na Bliskim Wschodzie i południu Europy.
UPRAWA. Uprawia się w ogrodach, na wapiennej, pulchnej i niezbyt suchej glebie, nawiezionej przegniłą mierzwą. Rozmnaża się z nasion. Siać należy płytko, od razu w grunt, w kwietniu i na początku maja, w rządki odległe o 30—35 cm. Młode rośliny trzeba starannie plewić, a w razie potrzeby poprzerywać.
KWITNIE w lipcu i sierpniu.
ZBIERA SIĘ ziele przed rozwinięciem się kwiatów (ma wtedy więcej goryczy), lub z kwiatami. Grube łodygi należy odrzucić. Suszyć w cieniu, w przewiewnym miejscu.
SKŁADNIKI: Nieco lotnego olejku, knicyna (krystaliczna substancja gorzka), żywica i bardzo dużo rozmaitych soli.
DZIAŁA rozmiękczająco, rozwalniająco, moczopędnie, wzmacnia nerwy, czyści krew, pobudza wydzielanie gruczołów trawiennych (zwłaszcza wątroby) oraz ruch robaczkowy jelit.