Przejdź do zawartości

Strona:M. Skłodowska-Curie - Promieniotwórczość.djvu/36

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Płytki zwykle używane wyzwalają od 5 do 10 j.es. na kilogram i pozwalają mierzyć prądy od 10—9 do 10—13 amp. Przykład. Ładunek wyzwalany przez płytkę: 6 j.es. na kilogram

F = 200 g; t = 30 sek.
i = 0,2 × 6/30 = 0,04 j.es. = 1,3 × 10—11 amp.

b) Zmiana ładunku kondensatora. Prąd kompensacyjny jest dostarczany drogą stopniowego ładowania kondensatora o znanej pojemności C, aż do znanego potencjału V, lub też drogą postępowania odwrotnego. Jeżeli czas trwania kompensacji wynosi t, natężenie i prądu posiada wartość bezwzględną i = CV/t.
Schemat aparatury jest przedstawiony na rys. 11. Schemat ten jest powtórzeniem rys. 8 z dodaniem kompensatora.
Przykład:

C = 30 j.c.s.,
V = 10 wolt. = 10/300 j.es, t = 20 sek.
i = 30×10/300×20 = 0,05 j.es. = 1,7 × 10—11 amp.
c) Mierzony prąd jonizacyjny można również skompensować prądem przeciwnego znaku, dostarczonym przez inną komorę jonizacyjną, która służy jako wzorzec porównawczy. Pomiar taki na ogól nie daje absolutnych wartości; można je jednak otrzymać w przypadku, gdy kondensator został uprzednio wycechowany.

Metoda stałego odchylenia. — W niektórych przypadkach jest rzeczą pożyteczną posługiwać się metodą pomiarów elektrometrycznych, w której, podobnie jak w metodzie galwanometrycznej, danemu prądowi odpowiada stałe odchylenie. W tym celu od układu izolowanego odprowadzamy odgałęzienie do ziemi po przez duży opór ρ, w którym przepływ prądu odbywa się zgodnie z prawem Ohma (opór omowy). Potencjał układu izolowanego będzie wówczas wzrastał aż do chwili, gdy upływność przez opór ρ skompensuje prąd jonizacyjny i. Mierzony prąd jest proporcjonalny do końcowej wartości potencjału V = ρi, a zatem również do odchylenia elektrometru.

Trudność tej metody polega na doborze oporu ρ. Chcąc zmierzyć prąd rzędu 10—10 do 10—12 amp. musimy użyć oporu od 109 do 1011 omów, aby potencjał V osiągnął wartość 0,1 wolta. Nie jest rzeczą łatwą sporządzenie takiego wielkiego oporu z metali lub z cieczy. Posługujemy się przeto gazem zjonizowanym, który w pewnych warunkach zachowuje się jak opór omowy (patrz § 5). Opór taki jest przedstawiony na
Rys. 11. Wewnętrzna okładka K kondensatora jest połączna z układem izolowanym, okładka zewnętrzna L z suwakiem ruchomym wzdłuż wielkiego oporu R włączonego w obwód ogniwa P którego jeden z biegunów jest uziemiony. Zmieniając położenie suwaka zmieniamy potencjał I, od O do V, potencjał ten mierzymy za pomocą woltmetru W.