Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/94

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

zdejmujemy zewnętrzną skórę i wydrążamy środek, tak jednakże, by boczne ścianki nie były zbyt cienkie; następnie mieszamy razem: wydrążone części kapusty z dobrze wymytym ryżem, cukrem, małemi rodzenkami, tartą gałką muszkatułową i niewielką ilością tłuczonych gorzkich migdałów. Do mieszaniny dodajemy prócz tego nieco tartej bułki i soli. Wszystkiem tem napełniamy pustą główkę i przywiązujemy mocno odkrajaną pokrywkę. Tak przygotowaną kapustę polewamy rosołem i przystawiamy do ognia z solą i tłuszczem. Potrawa musi się dość długo gotować, aż będzie zupełnie brązową. Gdy jest już gotową, odwiązujemy ostrożnie nitkę i wykładamy główkę kapusty na półmisek odkrajaną pokrywką na dół. Gdy główka kapusty jest dość duża może służyć przypuszczalnie na 6 osób. Do nadziania jej wystarcza ½ funta ryżu.

203.Brukselka.

Gotuje się zupełnie jak i zwykła kapusta; tłusty kawałek mięsa dodany do niej przyczynia się do lepszego smaku, można również gotować z kartoflami, nigdy jednak nie trzeba zapominać o cukrze w stosownej ilości.

204.Czerwona kapusta na zwykły sposób.

Pokrajaną główkę kapusty kładziemy w gorącą wodę, która musi ją zupełnie pokrywać. Dodajemy małą ilość tłuszczu i obranych kartofli, które przedtem winny być już zupełnie na miękko ugotowane. Oprócz tego wsypujemy trochę soli i pieprzu i rozrobionej na żółto na brytwannie mąki z cebulą. Wszystko ciągle mieszamy i przez parę chwil gotujemy razem.

205.Duszona kapusta.

Do potrawy tej bierze się mocne główki białej lub czerwonej kapusty. Obrywamy zewnętrzne liście i krajemy każdą głowę przez pół; należy również otoknąć je gorącą wodą, by zmyć znajdujący się w kapuście piasek, następnie krajemy ją na cienkie kawałki, i przystawiamy do ognia razem z octem, małą ilością wody, i dużą tłuszczu. Dla lepszego smaku dodajemy parę obranych jabłek, skórki cytrynowej i nieco kmin-