Przejdź do zawartości

Strona:Franciszek Krček - Pisanki w Galicyi III.pdf/53

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

najliczniejsze nadsyłanie wiadomości o tym zwyczaju z miejscowości, ściśle określonych, a zarazem o ile możności też potrzebnych rysunków „napisek“ (wzorów) z oznaczeniem barw, egzemplarzy przyrządów do pisania i oryginałów pisanek z oznaczeniem pochodzenia każdego egzemplarza. Okazy, które najlepiej przesyłać w paczce, wypełnionej sieczką, trocinami, lub pakułami, wejdą w skład zbioru pisanek, zapoczątkowanego w r. z., a złożonego w muzeum naszem. Należy zaś tak okazy te, jakoteż odpowiedzi na kwestyonaryusz, który dla szybszego przeglądu zagadnień, obchodzących nas pod względem ludoznawczym, przedrukowywani poniżej, przesyłać pod adresą przewodniczącego Towarzystwa ludoznawczego:

Dr. Antoni Kalina
prof. wszechnicy
we Lwowie, ul. Zimorowicza l. 7.



DODATEK.
~~~~~~~~
Kwestyonaryusz w sprawie pisanek.


1. Czy w miejscowości, zamieszkanej przez P. T. Pana lub sąsiednich (i w których) znanym jest zwyczaj malowania jaj?
2. Czy w okolicy Pańskiej istniał dawniej zwyczaj przygotowywania pisanek (jaj malowanych), a dziś czy zarzucono go, od jak dawna i z jakiego powodu?
3. W jakim czasie zajmują się malowaniem jaj? czy podczas wielkiego postu (od kiedy do kiedy), czy w wielkim tygodniu (w których dniach), czy w tygodniu świątecznym (do niedzieli przewodniej), czy też około Zielonych Świątek?
4. Kto maluje jaja: kobiety, dziewczęta, czy też męszczyźni? Czy każdy sobie sam maluje, czyteż są specyaliści lub specjalistki, którzy robią to za pewnem wynagrodzeniem (za jakiem)?
5. W jaki sposób malują jaja? Uwaga. Istnieje kilka sposobów malowania jaj, n. p. 1) jaja malują na jeden kolor albo pstrzą; 2) ozdabiają rysunkiem kreskowym w dwu lub więcej barwach; tu białe kreski powstają wskutek tego, że przed włożeniem jajka do barwika pewne miejsca zapisuje się woskiem (narzędzie do pisania ma szczególną nazwę; radzibyśmy mieć opisy, rysunki, a jeszcze bardziej oryginalne okazy tego narzędzia); 3) wzorzec wydrapują na ubarwionem jajku jakiemkolwiek narzędziem.
6) Jak nazywają jaja malowane sposobami, wspomnianymi w pytaniu 5. (piski, pisanki, malowanki, rysowanki i t. p.)?
7. Jak nazywają wzorce na jajkach malowanych (krzyż, róża, grabie, kaczki, kowbasa, łystoczki i t. p.).?