Przejdź do zawartości

Strona:Edward Szalit - Mały katechizm higjeniczny dla ludu wiejskiego.djvu/24

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

możliwe, słonecznem miejscu. Mleko należy też filtrować t. j. przecedzić, najlepiej przez watę, która zatrzymuje brud. Po dojeniu trzeba mleko jak najspieszniej wynieść ze stajni, w przeciwnym razie przyjmuje ono zapach stajni i zanieczyszcza się kurzem, muchami i bakterjami. Najlepiej umieścić je w takiem miejscu, gdzie można je ochłodzić do 10 stopni.

Unikaj zakażenia

Istnieje wiele chorób, które nazywamy chorobami zakaź nemi. Odznaczają się one tem, że łatwo przenoszą się z jednego człowieka na drugiego lub z zwierzęcia na człowieka.
Do najważniejszych chorób zakaźnych należą: płonica czyli szkarlatyna, odra, koklusz, błonica czyli dyfterja, gruźlica, dur (tyfus) brzuszny i plamisty, czerwonka (dyzenterja), wścieklizna, nosacizna i t. d.
Wszystkie choroby zakaźne wywołane są przez żywe zarazki, które noszą nazwę bakteryj. Są one tak małe, że gołem okiem widzieć ich nie można. I właśnie dlatego są tak niebezpieczne, Bo jak uchronić się przed nieprzyjacielem, którego się nie widzi? Lekarze wykryli je jednak przy pomocy szkieł powiększających i zbadali ich życie. I dzisiaj też wiemy, że rozmnażają się one szybko we krwi i w przewodzie pokarmowym ludzi chorych i wydostają się na zewnątrz z ich wydzielinami i wydalinami. Znajdują się one więc zawsze w najbliższem otoczeniu chorego, który też z tego powodu jest najważniejszem i najgroźniejszem źródłem zakażenia.
Jeżeli chcesz się ustrzec zakażenia, nie dopuszczaj bakteryj do swego ciała. Przestrzegaj zatem bezwzględnej czystości ciała, mieszkania, odzieży i wszystkich przedmiotów, z któremi się stykasz.
Nie pluj nigdy na podłogę, tylko do spluwaczek wypełnionych wodą; w plwocinie mogą się znajdować zarazki, które po jej wyschnięciu, dostają się do powietrza, a z niem do ust innego człowieka.
Podczas kaszlu i kichania zasłoń usta i nos chusteczką lub grzbietem ręki, bo i twoja plwocina może zawierać zarazki. W ten sposób szerzy się gruźlica.
Nie całuj nikogo w usta, ani w ręce, nie daj się lizać przez psy lub inne zwierzęta. Szczególnie niebezpieczne jest poufalenie się z psami, w których ciele żyje mnóstwo pasorzytów.
Myj ręce przed każdem jedzeniem i po wyjściu z ustępu. Wielką rolę w przenoszeniu chorób zakaźnych odgrywa ręka ludzka. Wykazano już wiele możliwości zakażenia przez brudne lub niedostatecznie umyte ręce.