Przejdź do zawartości

Strona:August Forel - Zagadnienia seksualne.djvu/233

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

rozrywek nie są bynajmniej równoznaczne z budzącą grozą i obrzydzenie tresurą i niewolnictwem prostytutki w domu publicznym. Wielkie znaczenie ma tutaj takie alkohol, który jest jednym z głównych czynników prostytucji. Bez niego nie byłaby ona możliwa, a przynajmniej w swych najbrutalniejszych rodzajach i przejawach; w każdym zaś razie byłaby bardziej przyzwoita. Przeważną część dziewcząt uwodzi się w czasie pijatyk, a przez ustawiczne upajanie alkoholem trzyma się je w tem poniżeniu.
Obok domów publicznych istnieje także wiele tajnych instytucji stręczycielskich różnego rodzaju, których państwo nie jest w stanie zakazać, ani zwalczać, ponieważ samo znosi i określa kuplerstwo. Mnóstwo ostatniorzędnych szynków posiada na piętrach separatki i pokoiki, gdzie kelnerki spełniają funkcje dziewcząt publicznych. Wiele innych handlów służy podobnym celom. Tak sarno przeróżne tingl-tangle i wędrowne trupy śpiewacze i artystyczne bardzo często są związane z kuplerstwem i prostytucją.
Berlin ma około 30.000. prostytutek, Paryż 40.000. a Londyn 60.000. Z liczb tych wynika, że tylko u pewnej cz«:sci tych kobiet można mówić o czynnikach psycho-patologicznych. Wogóle psychologja prostytutki jest problemem trudnym do rozwiązania i zawiłym. Zależnie od zapatrywania badacza uważa się je albo za niepoprawne i z natury złe jednostki, albo też przeciwnie, za ofiary naszego zepsutego ustroju społecznego. Oba te poglądy są jednostronne, a więc mylne. Wiele stowarzyszeń pracowało nad podniesieniem moralności upadłych dziewcząt, t. j.