Przejdź do zawartości

Strona:August Forel - Zagadnienia seksualne.djvu/19

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

ojcu. W ciałku nasiennem bowiem mieszczą się wogóle własności objga płci w linji wstępnej mężczyzny, zaś w jaju również podobne własności w linji wstępnej kobiety. Z tego też powodu samiec i samica są tylko współrzędnie zróżniczkowanymi przedstawicielami jednego rodzaju komórek rozrodczych, które biorą udział w łączeniu się.
Niema potrzeby omawiać tutaj bliżej wszystkich przemian, jakim ulegają obie połączone komórki, zanim utworzą skończony ustrój ludzki, gdyż kwestja ta należy do dziedziny embrjologji czyli historji rozwoju osobnikowego. Wystarczy przypomnieć tylko w kilku słowach ogólne fakty.
Jajniki kobiety (ryc. 18) zawierają znaczną ilość komórek jajowych (nierównie mniejszą, niż liczba ciałek nasiennych w mądach męskich) z których pewne, powiększając się co jakiś czas, otaczają się jasnem polem, pęcherzykiem Graafa, ochrzczonem tak od nazwiska odkrywcy. Najczęściej podczas menstruacji (regularności miesięcznej) dojrzewa jedno lub dwa jajeczka w jednym lub drugim jajniku, poczem zostają wydalone na zewnątrz. Czynność ta zowie się owulacją. Próźny pęcherzyk Graafa zostaje i zabliźnia się w jajniku. Odtąd znamy go pod nazwą żółtego ciałka. Wydalone zaś jajeczko stara się dostać do rozszerzonego otworu brzusznego, t. zw. jajowodu, który prowadzi wprost do jamy brzusznej.
Sposób w jaki się to dzieje, nie jest dotychczas należycie wyświetlony. Jedni z badaczy twierdzą, że wspomniane powyżej rozszerzenie przybliża się do jajnika wskutek energicznych ruchów mięśni a wydalone jajeczko wciąga przez wessanie — inni