Zakład Wychowawczy „Nasz Dom”/II/Gazeta

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Maria Rogowska-Falska
Tytuł Zakład Wychowawczy „Nasz Dom”
Podtytuł Szkic informacyjny
Wydawca Towarzystwo „Nasz Dom”
Data wyd. 1928
Druk Drukarnia „Krajowa”
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Gazeta.
Instytucja wychowawcza bez gazety wydaje mi się czemś dorywczem i przypadkowem, bez tradycji, bez wspomnień, bez linji rozwojowej na przyszłość. Gazeta jest mocnem ogniwem, spaja tydzień z tygodniem i wiąże dzieci, personel i służbę w jedną nierozdzielną całość“.

Gazeta dla wychowawcy, który ma zrozumieć dziecko i siebie, jest doskonałym regulatorem słów i czynów. Gazeta jest żywą kroniką jego pracy, wysiłków, błędów, trudności, które zwalczał. — Gazeta jest legitymacją jego zdolności, świadectwem działania, obroną wobec możliwych zarzutów. — Gazeta jest naukowym dokumentem, nieocenionej wartości“.

J. Korczak: „Jak kochać dzieci”.

Gazeta — tak rozumiana — wymaga olbrzymiego nakładu myśli i czasu ze strony wychowawcy.
Czujnie i systematycznie podchwytywać trzeba zagadnienie każde, które do omówienia dojrzało. Nie przeoczyć żadnego ważniejszego momentu — szczebla w rozwoju.
Wszelkie formy organizacyjne w których bezpośrednio biorą udział dzieci, — o czas i stopień znużenia nie pytają wychowawcy. Mechanicznie wciągają w swe tryby, ciągłość działania narzucają.
Gazeta, którą pisze wychowawca, sam pisze, — niebezpieczeństwu załamań łatwo ulec może.
Gazeta — tygodnik w ciągu pierwszych tygodni — wychodziła systematycznie. Od 15 listopada (dzień przyjazdu dzieci do „Naszego Domu“) do końca roku — numerów 6.

W





1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
r.





zamiast





numerów





52 —
52 —
52 —
52 —
52 —
52 —
52 —
tylko





29
23
36
22
30
23
3

i 18 zeszytów Komunikatów.
Komunikaty już się ustaliły. Raz na tydzień (w poniedziałek) odczytuje się komunikat — „Przegląd Tygodnia“ o charakterze ściśle sprawozdawczym. W ciągu tygodnia — w poszczególnych dorywczych komunikatach porusza się zasadnicze kwestje, nasuwane przez chwilę bieżącą lub podaje się komunikaty o charakterze informacyjnym.
Komunikat — „Przegląd Tygodnia“:
 1) Wyroki Sądu (od § 500).
 2) Sprawy w ciągu tygodnia (zestawienie cyfrowe; czasem refleksje wychowawcy co do typów spraw w ciągu tygodnia i wyroków Sądu).
 3) „Sprawy do wyjaśnienia“: wyjaśnione, niewyjaśnione (wylicza się).
 4) Podzięki (zestawienia cyfrowe; czasem refleksje).
 5) „Drobne uchybienia“[1] (zaniedbanie w dyżurach; w szkole; uchybienia przy posiłku; niepokój; nieporządek; nieuwaga; różne).
 6) Prace dzieci i młodzieży: a) dyżury, b) introligatornia, c) roboty z drzewa, d) szycie.
 7) Sprawozdania dyżurnych.
 8) Kasa Pożyczkowa (sprawozdanie).
 9) Bibljoteka (sprawozdanie).
10) Wyjeżdżali, przyjeżdżali.
11) Rozrywki (sprawozdania i refleksje).
12) Plany na przyszłość.
13) Powiadomienia i ogłoszenia.
Do komunikatów tygodniowych sprawozdania dają dorośli, dzieci i młodzież — za dane działy — odpowiedzialni.
W ciągu wakacyjnych miesięcy — na kolonji letniej — komunikaty — codzienne. Przegląd dnia wczorajszego. Plany na dzień dzisiejszy.
Na kolonji letniej komunikaty uzupełnia znakomicie tablica zwykła, szkolna tablica z linoleum. Ogłoszenia. Zawiadomienia. Ostrzeżenia. Zarządzenia na dzień bieżący, na część dnia najbliższą. W komunikacie czytane — przeoczyć mogły dzieci niektóre, niedosłyszeć, nie dość dobrze zrozumieć, niespamiętać wreszcie. Albo też — coś nieprzewidzianego wpłynęło w ostatniej chwili.
Tablica z ogłoszeniami na chwilę bieżącą — żyje, oddycha — jak istota żywa.
Nie tylko na kolonji, porozumiewanie się personelu wychowawczego — w tej formie, powiadamianie słowem pisanem — w stałem, dobrze już nawet zorganizowanem życiu gromady, — oddaje usługi ogromne.
Niezależnie od tej tablicy ruchomej, tablicy do ogłoszeń — na chwilę bieżącą, — nieodzownie potrzebna jest tablica na której wywiesza się, przytwierdza listy wszelkie: listę dyżurów, „wczesnego wstawania“, sprawozdania miesięczne, zestawienia, wykresy przeróżne, powiadomienia mniej nagłe — trudno wyliczyć jest nawet, obejść się bez takiej tablicy — niepodobna.




Gazeta jest legitymacją zdolności, świadectwem działania wychowawcy“.
W tym szkicu pobieżnym piszemy nie to, co rozumiemy, że być powinno, ale to, jak jest w „Naszym Domu“. Co się nie udało, co się udaje osiągnąć.
Gazeta może być i powinna — kroniką pracy, wysiłków, błędów i trudności, i zwycięstw — wychowawcy. Powinna — nić rozwoju życia uwydatniać. — Może i powinna.
Cofnęliśmy się tu z drogi bardziej trudnej, — wysiłku większego się domagającej, na drogę łatwiejszą: — nie gazeta — lecz komunikaty.








  1. Lista drobnych uchybień“.
    Niezależnie od listy spraw, jest lista „drobnych uchybień“. Zapisują na nią tylko dorośli, młodzież i dzieci — odpowiedzialne za działy pewne tylko.
    A nieporządnie łóżko posłał. Źle sprzątnął. Guzik ma oberwany. Dziurę na łokciu. Nie odniósł nożyczek. Spóźnił się na posiłek. Hałasował podczas posiłku, podczas odrabiania lekcji. Nie zamknął drzwi za sobą i t. p. Lista „drobnych uchybień“ — ostrzega. Przypomina. Zastępuje wymówki i gderanie.





Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Maria Rogowska-Falska.