Ustawa z dnia 15 lipca 1920 roku o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crystal Clear action info.png
Prawo uchylone


Ustawa o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych
Ustawa o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych
z dnia 15 lipca 1920 roku
Publikator: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z 1920 r., nr 62, poz. 404. Organ wydający: Sejm.

USTAWA

z dnia 15 lipca 1920 roku

o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych.

Art. 1. Zabrania się wywozu zagranicę kruszców szlachetnych we wszelkiej postaci, jako to: w monetach, sztabach i wyrobach oraz w stanie nieprzerobionym.

Art. 2. Każdy opuszczający granice Rzeczypospolitej ma prawo wywieźć następujące przedmioty złote, srebrne lub platynowe do swego własnego użytku:1) jedną obrączkę ślubną,2) jeden zegarek kieszonkowy ewentualnie z łańcuszkiem lub dewizką,3) dwa pierścionki,4) parę kolczyków.

Art. 3. W szczególnych wypadkach Minister Skarbu zezwolić może na wywóz zagranicę również innych, w art. 2 niewymienionych wyrobów z kruszców szlachetnych.

Art. 4. Osoby, winne świadomego przekroczenia zakazu, wyrażonego w art. 1. bez względu na to czyją własność stanowią wywożone przedmioty, podlegają: na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej i pruskiej karze więzienia do roku jednego i grzywny do 100.000 marek, lub jednej z tych kar, na obszarze zaś b. dzielnicy austrjackiej – karze aresztu lub aresztu ścisłego do roku jednego oraz grzywny do 100.000 marek, lub jednej z tych kar.
Niezależnie od powyższych kar można orzec również konfiskatę wywożonych przedmiotów.
Usiłowanie podlega tym samym karom.
Do orzekania w sprawach o wykroczenia przeciwko ustawie niniejszej powołuje się na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej sądy pokoju, na obszarze b. dzielnicy austrjackiej – sądy okręgowe do spraw skarbowych, na obszarze b. dzielnicy pruskiej – sądy powiatowe.

Art. 5. Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości; na obszarze zaś b. dzielnicy pruskiej – Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Sprawiedliwości.

Art. 6. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą dekret z dnia 4 lutego 1919 r. o zakazie wywozu kruszców w monetach, sztabach i wyrobach (Dz. Pr. № 13, poz. 144).

Marszałek:
Trąmpczyński

Prezydent Ministrów i
Minister Skarbu:
W. Grabski

Kierownik Ministerstwa Sprawiedliwości:
Dr. J. Morawski

Minister b. Dzielnicy Pruskiej:
W. Kucharski


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).
 Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.