Strona:Zofia Dromlewiczowa - Siostra lotnika.djvu/104

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

gą sobie na nie pozwolić. Jak widzicie z tego, jeszcze przed wojną lotnictwo osiągnęło poważne rezultaty. Nie zdawano sobie jednak jeszcze wtedy sprawy, jak ogromne znaczenie będzie miało podczas wojny.
Janek umilkł.
— Proszę pana, a co było z lotnictwem podczas wojny? — zapytał nienasycony Tomek.
— O, to zbyt długie, abym mógł wam tak powiedzieć. Przyślę ci trochę książek, jeżeli cię to interesuje. Mogę wam tylko powiedzieć, że dzięki lotnictwu wojna zmieniła swój charakter: przestała być wojną, prowadzoną tylko na froncie, a stała się walką, rozciągniętą na cały kraj i zmuszającą do udziału w tej walce wszystkich niemal obywateli państwa.
— Dlaczego?
— Bo samolot pokonał czas i przestrzeń. W krótkim bardzo czasie może przelecieć linję frontu i znaleźć się nad jakimkolwiek ważnym punktem, położonym w głębi kraju. Może ten punkt zaatakować, może łatwiej i bezpieczniej zbierać informacje, fotografje, przewozić wywiadowców, dostarczać wiadomości o poczynaniach wrogów. Lotnictwo podzielono podczas wojny na trzy zasadnicze działy, na lotnictwo myśliwskie, wywiadowcze i niszczycielskie. Lotnictwo myśliwskie przeznaczone jest do obrony przed samo-