Strona:Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Z wyżey położoney uſtawy dzwoniarz ieſzcze
z oſobna iedną trzecią cząſtkę doſtaie.

Kiedyby zaś w ſamym Kościele więcey dzwonow było niż, 3. chciałby kto ſobie więcey niż trzema dzwonami dzwonić, tedy iemu należy zgodzić ſię dla drugich dzwonow tak z dzwoniarzem, iako, i z Kościołem; co ſię i w ten przypadek rozumie, kiedy w dzwon trzeci nie od Kościelnego ſamego dzwoniono bywa, ale do tego dwie albo trzy cudze oſoby za gotowe pieniądze naiąć przychodzi: W ten przypadek rzecz podług dawnego obyczaiu zoſtawia ſię.
Wſzakże przy tym dobrze wiedzieć, że dzwonić daienikt nie powinien przy ſwoim Kościele ſamym więcey razow albo plus dać zadzwonić nad 4. to ieſt raz po ſkonaniu zmarłego a trzy razy w ſamże pogrzeb.
Gdy tedy ktoś w Parafiach katolickich, przy Kościołach z łaſki albo inſzych Ewangelickich i Modlitewnikach a w Parafiach Ewangelickich przy Kuracyach albo inſzych Kościołach Katolickich więcey razow, tedy to na woli każdego, a nie wolno Kościołowi ordynaryinemu[1] F.rnemu za więcey Razow nad 4 czego żądać.

W oſtatku przy pogrzebach i niżey położone
obſerwować Principia.


Imo. W Takſie w przod idącey uſtawione ofiary,, a kiedy ſię pogrzeb extra Parachiam odprawuie miaſto nich zaznaczone nadgrody albo aequiwalenta, iedno o publicznych albo ſolennych pogrzebach rozumieć.
Wcicheć w prawdzie ciał zmarłych depozycye r a t o z razu ſzła ugoda, żeby przy takowych iedno tam, gdzie ſię dotąd było zwykło, ofiara oddawna była; Lecz ponieważby z ta nowe kłotnie uroſły były: Tedy ſię mocno uſtanowiło, aby w pomienione ciche depozycye albo pogrzeby bądź ze Szlachty bądź też w miaſtach, albo też na wſiach Plebanowi i Kościelnym miaſto ofiary trzecią część tego, co im uſtawiono podług klas albo rzędom oddawać.
IIdo. Kiedy przy pogrzebie nieiakim więcey pieśni niż ſię zwykło, iako iednę w domu , w drodze ile trzeba, a iednę przy pogrzebieniu, zaśpiewać żądaią, tedy Pleban weſpoł z kościelnym od każdey pieśni nad zwyczay śpiewaney bierze po Czeſkiemu i 4. Denarach, Lecz nie wolno iemu od pieśni w Kościołach ewangelickich albo też Modlitewnikach śpiewanych zapłaty wyciągać, ponieważ i to na woli każdego zawiſło.
IIItio. Kiedy Pleban po ciało zmarłe, aby ie zawſi do miaſta, albo też z inſzego mieylca na drugie podług żądania prowadzić, oſobą ſwoią idzie, tedy ſię w tey mierze z nim i Kościelnemi z oſobna zgodzić trzeba.
IVto. Od dzieci, ktore w połogu matek umieraią, gdy ſię iedno cicho chowaią bądź że ſą Szlacdcheckie mieyſk e, albo wieyſkie, doſtaie Pleban i Kościelni iedno połowę tego co ſię podług wyżey wyrażoney uſtawy i podług klas albo Rzędow od cichego pogrzebu drugch oſob małoletnich dać powinno.
Vto. Ponieważ iuż w Takſie ſamey ſpecyfikowano albo wyraźnie powiedziano iak wiele gdy ſię pogrzeb extra Parochiamy odprawuie, który ſię w Parafii ale nie od plebana ordynaryinego dzieie. VIto. Kiedy ſię u Szlachty albo i w miaſtach ciał zmarłych depozycya wprzod po cichu odprawi, a po tym Exquia Solennes naſtępuią, tedy Plebanowi onego mieyſca wolno upominać ſię powinności Takſy Stola nie iako od cichey depozycyi, ale od pogrzebu publicznego.

VIImo.

  1. Przypis własny Wikiźródeł powszechnemu