Strona:Władysław Sterling - Dziecko histeryczne.pdf/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

czywy, że spowodować może groźny dla życia spadek odżywiania i wychudzenie dziecka. Sam przeżyłem w praktyce szpitalnej jeden taki przypadek, który pomimo karmienia zgłębnikiem zakończył się śmiercią.
Zaburzenia ruchów w obrębie jelit, których znaczenie praktyczne jest nieco mniejsze, przebiegać mogą tutaj w dwojakiej postaci, mianowicie: kurczowe stany muskulatury jelit powodują często uporczywe zaparcie stolca, natomiast ich nadmierne ruchy perystaltyczne — dotkliwe i wycieńczające biegunki. Dodać należy wreszcie, że na podłożu histerycznego kurczu zwieracza pęcherza moczowego występuje niekiedy u dzieci utrudnienie w oddawaniu moczu, a nawet zupełne zatrzymanie moczu.
Zaburzenia czucia, które należą do najbardziej częstych i ważnych stygmatów histerji osobników dorosłych, należą w histerji dziecięcej do zjawisk mniej charakterystycznych. Brak tu mianowicie owych klasycznych znieczuleń połowicznych oraz defektów czucia, ogarniających całe odcinki tułowia lub kończyn. Zazwyczaj towarzyszą one okolicom skóry, sąsiadującym z przykurczami, o których poprzednio była mowa; ale i tutaj znieczulenie na ból i dotyk rzadko bywa zupełne. Daleko bardziej częste u dzieci histerycznych są objawy podrażnieniowe w postaci bólów o rozmaitem natężeniu, trwaniu i umiejscowieniu. Mamy tu na myśli histeryczny ból głowy, umiejscowiony najczęściej w okolicy czołowej, występujący przeważnie podczas niemiłych dziecku czynności, np. podczas trudniejszych zajęć szkolnych, i znikający natychmiast po zadziałaniu bodźców, zabarwionych dodatnio. Analogiczny bywa przebieg niektórych bólów o charakterze newralgicznym, umiejscowionych w okolicy blizn pooperacyjnych, miejsc uderzonych lub stawów. Szczególnie charakterystyczny i uporczywy bywa ból, umiejscowiony w okolicy stawu biodrowego (t. zw. koksalgja histeryczna), który