Strona:Władysław Abraham - Organizacja Kościoła w Polsce do połowy wieku XII.pdf/58

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

rodzaju przykłady, że biskupi ze swoich siedzib wyzuci wspierali innych biskupów w pełnieniu ich obowiązków, częstymi były w tych czasach, a fakt następny, że św. Wojciech zwrócił się do nawracania Prus, popierałby wniosek, że między Ungerem a św. Wojciechem podobny zachodził stosunek, i że Bolesławowi chodziło o pozyskanie św. Wojciecha dla pracy w obrębie własnego państwa i w jego interesie. W czasie bowiem, kiedy św. Wojciech do Polski przybył, Pomorze było już zajęte przez Bolesława, i tu przedewszystkiem otwierało się obfite pole dla pracy missyonarskiej, jednak widocznie Unger zachował dla siebie całą zachodnią część Polski, podczas gdy św. Wojciechowi powierzoną została część wschodnia ze siedzibą w Gnieźnie i z widokami pracy missyonarskiej na Mazowszu i w Prusach. Tu w przekazanym sobie okręgu założył św. Wojciech klasztor w Trzemesznie[1], jak stwierdza tradycya i niektóre źródła późniejsze, wspominające o złożeniu tymczasowem ciała św. Wojciecha w tym klasztorze[2].

    eiusque praedicationibus et institutionibus fideliter obedivit« inaczej rozumieć trudno, jak tylko, że św. Wojciech i w Polsce sprawował urząd pasterski. O powołaniu wreszcie św. Wojciecha do Polski wspominają pod mylną datą 973 t. zw. Annales Poznanienses (MP. V. str. 878) »S. Adalbertus venit Poloniam vocatus per pium Boleslaum«.

  1. Zob. przekonywujący wywód Wojciechowskiego (O Rocznikach l. c. str. 188) wyjaśniający ustęp powstałej prawdopodobnie w Polsce Passio S. Adalberti c. 3. »(Adalbertus) in Poloniam regionem cursum direxit et ad mestr f. locum divertens, cœnobium ibi construxit« MP. I. str. 154.
  2. Legenda o św. Wojciechu c. 18. (MP. IV. str. 220), Kron. Pol. (MP. III. str. 619). Kronika o Piotrze Właście (ibid. str. 762), nadto »Chronicon imperatorum et pontificum Bavaricum«, pisana prawdopodobnie przez Słowianina w w. XIII. (MG. SS. XXIV. str. 224) »Adalbertus martirio coronatus est et a Polonis in Stremesnam translatus«.