Strona:Władysław Abraham - Organizacja Kościoła w Polsce do połowy wieku XII.pdf/51

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

znaleziono posążek prawdopodobnie bóstwa pogańskiego[1], być może więc, że tam było także siedlisko kultu, i że tam stała świątynia, na zwaliskach której Jordan, jeden z pierwszych u nas kościołów zbudował i poświęcił. Do budowy na wspomnianym Ostrowie użyto wyjątkowo kamienia, a sądząc z okazałości pozostałych ruin, sięgających wedle badań archeologicznych, czasów Mieszka i Dobrówki[2], możnaby wnosić, że tam stał także dworzec pary książęcej, a obok niego pierwotna siedziba pierwszego Polski biskupa. I w Gnieźnie rychło stanęła okazała świątynia, w której syn Mieszka złożył ciało św. Wojciecha[3]. Rozwijający się Kościół polski ożywiały coraz to ściślejsze stosunki z Kościołem niemieckim, zwłaszcza saskim, spowodowane — bez względu na pochodzenie pierwszych missyonarzy lub Jordana, danymi warunkami politycznymi i ciągłem oddziaływaniem dzielnicy saskiej na Polskę. Nadto jeszcze za życia Dobrówki i w Czechach na nowo założonej za jej pono przyczynieniem[4] stolicy praskiej zasiadł mnich saski z Magdeburga i stąd więc szły wpływy saskie, wzmocnione później małżeństwem Mieszka z Odą, mniszką z saskiego klasztoru. Kronikarz saski nie tai, że sobie wówczas wiele z tego małżeństwa obiecywano i dlatego przymknięto oczy na jawne pogwałcenie ślubów zakonnych[5].

    przyjęły, jeszcze w r. 1092 musiano w całym kraju tępić pogaństwo (Kronika Kozmasa ks. III. c. 1.).

  1. Zapiski archeologiczne poznańskie T. I. Poznań 1890. str. 33.
  2. M. Sokołowski, Ruiny na Ostrowie jeziora Lednicy l. c. str. 265.
  3. Passio S. Adalberti (MP. I. str. 156) »ac in basilica, quam Misico, bonae vir memoriae, domino fabricanerat, reuerenter collocavit«.
  4. Rocznik Traski (MP. II. str. 828) »974 ecclesia Pragensis primo cepit habere episcopum Dethmarum nomine ex ammonitione Dobravce«.
  5. Thietmar IV. 36.