Strona:Traktat dodatkowy tyczący się miasta Krakowa, jego okręgu i konstytucyi między dworami rossyjskim, austryackim i pruskim.pdf/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

duszów w dobrach lub kapitałach hipotecznych posiadanych. Dozwolono będzie mieszkańcom ościennych Prowincyi Polskich, udawać się na nauki do téyże Akademii, skoro ta stanie na stopniu rozwinięcia stosownym do życzeń każdego z trzech wysokich Dworów.

ARTYKUŁ XVI.

Biskupstwo Krakowskie, i Kapituła tego wolnego Miasta, równie i całe Duchowieństwo świeckie i zakonne utrzymane będzie. Fundusze, dotacye, posiadłości nieruchome, dochody, i pobory ich własność stanowiące, zachowane zostaną. Wolno iednak będzie Senatowi, proponować na zgromadzeniach Grudniowych inny sposób repartycyi dochodów, gdyby dowiedzioném zostało, iż teraźnieyszy ich użytek nie był stosowny do celu fundatorów, szczególniéy we względzie oświecenia publicznego, i nieszczęśliwego stanu niższego Duchowieństwa. Każda podobna zmiana podlegać będzie tym samym formalnościom, iak przyięcie Prawa Stanu.

ARTYKUŁ XVII.

Gdy Juryzdykcyia Duchowna Biskupstwa Krakowskiego, nie może się rozciągać na kraie Austryackie i Pruskie, mianowanie więc Biskupa Krakowskiego, zachowane iest bezpośrednio N. Cesarzowi Wszech Rossyi, który, na ten raz Biskupa podług wyboru swego mianować będzie. Na przyszłość zaś, Kapituła i Senat, będą mieli prawo podawania każdy po dwóch Kandydatów, z których N. Cesarz Rossyi nowego Biskupa wybierze.