Strona:Stanisław Sedlaczek - Kilka myśli o zadaniach harcerstwa.djvu/06

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

szeregowców to dotyczy — organizacja harcerska nastręcza sposobność zastanawiania się nad zagadnieniami duszy i wychowania, że dalej umożliwia prawidłową odpowiedź na te zapytania.
Jeżeli dodamy do tego jeszcze tę okoliczność, że i podręczniki harcerskie i w szczególności kursy instruktorskie na każdym kroku przedewszystkiem wychowaniem się zajmują i wychowawców wychowują — musimy przyznać, że pod względem budzenia zainteresowania sprawami wychowania harcerstwo ma znaczenie olbrzymie. Być może, że w przyszłości, gdy szkoła w programach swych uwzględni pedagogikę dla wszystkich uczniów — znaczenie harcerstwa pod tym względem zmniejszy się — dziś jest inaczej. Często narzekamy — my skautowi pracownicy — na brak sił instruktorskich, na to, że nawet z wychowanków naszych kursów tylko procent pewien, nie wszyscy, w pracy zostaje. Trzeba się jednak pocieszyć tem, że chociaż ludzie ci odpadają od bezpośredniej pracy harcerskiej, bezwarunkowo powiększają w społeczeństwie ilość ludzi rozumiejących znaczenie wychowania dla budowy narodu. Nie wszyscy mogą być harcmistrzami, ale prawie wszyscy będą musieli wychowywać własne dzieci — niech je wychowują na Polaków, a nie na zjadaczy polskiego chleba.

Harcerstwo wychowuje wychowawców i rodziców rozumiejących swe obowiązki.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

„Harcerstwo jest syntezą środków wychowania umysłowego i moralnego oraz ćwiczeń fizycznych“ — tak je określił jeden z wybitnych naszych znawców harcerstwa. Ta definicja byłaby w odniesieniu do rzeczywistej pracy organizacji harcerskiej niezupełnie ścisła, gdybyśmy nie dodali „praktyczne zadania organizacji harcerskiej dotyczą tych przedewszystkiem działów wychowania, które z jakichkolwiek powodów w danych warunkach miejsca i czasu są zaniedbane“.
Wyjaśniam: Gdy w państwie rosyjskiem i niemieckiem