Strona:Stanisław Sedlaczek-Szkoła harcerza.djvu/14

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

wie doszły, ci włóczędzy wykonują prace społeczne, „kradną dusze“ do harcerstwa, szerzą oświatę. W naszych regulaminach właściwie pojęcie „Harcerza Rzeczypospolitej“ odpowiada pojęciu „rower scouta“, a jego włóczęgostwu czy korsarstwu — nasze patrole kresowe, wycieczki plebiscytowe.
Pozostało jeszcze jedno zagadnienie: co robić z dorosłymi, którzy opuszczają zastępy harcowe, nie zawsze, ze względu na stosunki osobiste mogą nadal pracować jako harcmistrze, a jednak uważają się: za skautów i w myśl zasady: „gdy raz skautem — to na zawsze“ (tak silnie podkreślanej przez Kitchnera, opiekuna jednej z drużyn londyńskich) — nie chcą zupełnie zerwać z organizacją. Cały sens wychowawczy harcerstwa polega przecież na tem, aby obywatel był takim, jakim usiłujemy wychować chłopca: obowiązki życiowe mogą, mu nie pozwolić na praktyki skautowe, częste wycieczki, obozowanie, ale to, co jest istotne harcerstwa, duch rycerski, służba ojczyźnie i dzierżenie odpowiedzialnych placówek — musi nazawsze pozostać w duszach dzisiejszych skautów.
Dla „starszych skautów“ („Old Scouts“) utworzono „Związek Przyjacielski Skautów“, który ma objąc skautów, po ukończeniu szkół rozjeżdżających się po różnych częściach olbrzymiego imperjum angielskiego. Celem tego Związku jest:
„1) Utrzymywać łączność skautów miedzy sobą i Ruchem, kiedy przyjdzie im opuścić drużyny i wyjść na walkę ze światem.
„2) Przechowywać ideały dobrej służby obywatelskiej, której uczyli się jako skauci-chłopcy.
„3) Przyciągać do Ruchu młodych ludzi, którzy nie byli skautami i dawać im sposobność do służenia krajowi“.
Dalszym celem Towarzystwa jest stworzenie ajencji popośrednictwa pracy i emigracji, organizowanie klubów towarzyskich, któreby w lecie urządzały wycieczki i obozy i t. d. Do klubów mogą należeć jako członkowie honorowi i ci, którzy nie byli skautami. Ci członkowie jednak muszą podpisać oświadczenie, iż swoim honorem odpowiadaj za to, że:
„1) Będą odnosili się: z czcią do Boga i króla.
„2) Będą codziennie wyświadczali komuś przyjacielską usługę.
„3) Będą starali się usilnie pomagać skautom-chłopcom przez przykład, naukę: lub inaczej.
„4) Uczynią wszystko, co jest w ich mocy, ażeby na swoje stanowisku, albo swemi ulubionemi pracami służyć ojczyźnie“.