Strona:Silva rerum księdza Szymona Krzysztofowicza.pdf/46

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.
—   40   —

wone y Inne Towary z Rziemiesła Saffianickiego pochodzące wyrabiać.
Artykuł VI. Mayster ieden na mieście Skur hurtowych nad 20 sobie kupić więcej niepowinien, ale Bractwo stargowawszy ma podzielić między wszystkich Maystrów proporcionalnie.
Artykuł VII. Mayster występny w Kunszcie lub z brackich Artykułów albo któryby przy kongressach Publicznych lub Brackich podniósł rękę na drugiego albo Słowem zkonfundował, Takowy podług występku ma bydź karany.
Artykuł VIII. Nie należący do Bractwa gdy, skury do wyprawy daie, ma się umowić z Bractwem y od kaszdey skury po groszu do bractwa oddać, a Bractwo rozda y do wyprawy między maystrów, którzy także po groszu od skurki dadzą do Bractwa.
Artykuł IX. Ci zaś wszyscy Co nie należą do Kathalogu Brackiego Saffianickiego wszelkiej Reliji nacyi y kondycyi ludzie Tak obcy iako też y obywatele Mohylowscy. Mianowicie żydzi szewcy aby nie przeszkadzali w kupnie skur, kuz Capow Baranow na gruncie mohylowskim, y żeby Safiany Skumpią nie wyprawiali ani na warstatach Swoich Czeladź Saffianicką sadzili ani Tabacharnie mieli, ani z naszemi Maystrami Spułkę mieli, ani buty Żułte y Czerwone robili, ani przedawali pod konfiskacyą y utratą wszystkiego połowe na zamek, a połowę na Bractwo, Prawem Pańskim surowo zakazuie się.
Artykuł X. Te bractwo Saffianickie niema dependo-