Strona:Prutem do Morza Czarnego.pdf/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

w XV w. przypisywano Kazimierzowi Wielkiemu.
Na wschód od niej również na prawym brzegu leżą Czerniowce (Cernauti), stolica prowincji Bukowiny, rozłożona malowniczo na wzgórzach, licząca 112 tysięcy mieszkańców. Siedziba orjentalnego arcybiskupa, uniwersytetu z bibljoteczką, władz krajowych, muzeum i t. d. Zdobi je wiele świątyń i monumentalnych budowli. Stara ta osada, wielokrotnie niszczona w czasie wypraw polskich i przez najazdy tatarskie, była do zajęcia Bukowiny przez Austrję bardzo małą osadą, która nie miała ani jednego murowanego domu. Otoczona opieką rządu austrjackiego, rozwinęła się szybko jako piękne miasto i ważny handlowy i przemysłowy ośrodek. W mieście liczna kolonja polska.
W dziejach naszych Czerniowce zapisały się tem, że tu w r. 1497, dnia 29 października, przeprawiało się przez Prut wojsko króla Olbrachta, wracające z nieszczęśliwej wyprawy na Suczawę. Przeprawie towarzyszył krwawy, zwycięski bój z napierającymi ze wszech stron Wołochami i Turkami.
Naprzeciw Czerniowiec, na lewym brzegu Prutu leży Żuczka (Jucica), wspominana wielokrotnie jako miejsce obozów i zaciętych bojów polskich wypraw.
Dalej na wschód, naprzeciw prawobrzeżnej wioski Ostrzycy (Ostrita), kończyła się daw-