Strona:PraktykaBALTYCKA.pdf/365

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
  • „rejon II” — obejmuje Bałtyk z Kattegatem i Skagerrakiem do 010° E oraz inne morza zamknięte o podobnych warunkach żeglugowych (Adriatyk, M. Czarne) oraz morza otwarte do 50 Mm od portu schronienia z dopuszczalną odległością między dwoma miejscami schronienia do 100 Mm.

Są to nowe rejony, wprowadzone w życie akurat po zakończeniu sezonu 1994. Z zadowoleniem zauważam bardziej życiowe granice poszczególnych rejonów. Dla przykładu Kanał Kiloński spadł z rejonu II do III.
Nomenklatura rejonów żeglugi przyznawanych przez Zespół Nadzoru Technicznego PZŻ jest następująca:

  • „wody portowe i akweny treningowe” (PT) — obejmuje akwatoria portowe oraz wody wyznaczone przez urzędy morskie do celów treningowych oraz Zalew Wiślany, Zatokę Pucką, cześć Roztoki Odrzańskiej, Starą Świnę, część jeziora Wicko, cześć Zatoki Skoszowskiej, Dziwnę, Zalew Kamieński itp
  • „wody osłonięte” (O) — obejmuje Zatokę Gdańską (na zachód od linii pomiędzy cyplem helskim i latarnią morską w Krynicy Morskiej), Zalew Szczeciński, Zatokę Pomorską w części ograniczonej od zachodu południkiem 14°20’ E i od północy równoleżnikiem 54°02’ N oraz inne wody osłonięte o podobnych warunkach żeglugowych.
  • „wody przybrzeżne” (P12) — obejmuje akweny przybrzeżne do 12 Mm od linii brzegu Morza Bałtyckiego lub innego morza o podobnych warunkach żeglugowych.
  • „wody przybrzeżne (P) — obejmuje akweny przybrzeżne do 20 Mm od linii brzegu Morza Bałtyckiego lub i inneego morza o podobnych warunkach żeglugowych. Nieoficjalną nazwą tego rejonu jest symbol „P20”.

Likwidacji uległy takie rejony jak „Zl”, „We”, „PW5” (fantazyjne freski na mapie Zatoki Gdańskiej), nie mówiąc o tych drobiazgach o symbolach ułamkowych.
Tak oto przedstawiają się aktualne „kreski na wodzie”, które jak dowodzą wieloletnie statystyki Adama Woźniaka — absolutnie nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem morskiej żeglugi. „Lataj nisko i powoli” przestrzegała lotnika. — troskliwa babcia.