Strona:PraktykaBALTYCKA.pdf/351

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Skrupulatnie uaktualniane egzemplarze locji starszych roczników mimo iż pełne są skreśleń, poprawk i wklejek, świadczących dobrze i o autorach i o użytkownikach nie zmieniają smutnej prawdy, że są to już poradniki przestarzałe, nie dostosowane do nowego porządku europejskiego. Nie wątpię, że autorzy tych tomów dobrze zdają sobie z tego sprawę — ale niestety nic z tego nie wynika. Dowodem na to jest najnowszy tom locji BHMW dotyczący wybrzeża polskiego. Cóż z tego, że dobry układ, akualne i dobrze dobrane informacje — kiedy cena 625 000 zł ogranicza liczbę nabywców do 500. Takiej ekonomii nie wytrzyma nawet budżetowa organizacja. Koszt wykonania i oprawienia pirackiej kopii (w indywidualnym wykonaniu) nie przekracza 20% tej ceny. Cóż tego, że autorzy nowej locji wybrzeża polskiego — skorzystali z doświadczeń żeglarskich przewodników (brawo!) — skoro techniczna wartość reprodukowanych czarno­‑białych zdjęć portów z lotu ptaka przypomina fotografie z radzieckiej prasy codziennej w latach pięćdziesiątych. Aby nie skończyć w minorowym nastroju tego akapitu — warto podkreślić iż nowa locja wybrzeża polskiego uwzględnia także problematykę żeglarską.
Locje żeglarskie są różne. Od lakonicznego ale dobrze ilustrowanego niemieckiego katalogu portów Hafenhandbuch Ostsee (Band IB — Deutsche und Danische Ostseekuuste, Sudkuste Schweden und Bornholm oraz Mecklenburg/Vorpommern) wydawanego przez Bundesamt fur Seeschiffahrt und Hydrographie oraz Deutscher Segler Verband (Niemiecki Związek Żeglarski!), przez bardziej nautyczny przewodnik Revierfuhrer Ostsee — Einschliesslich Kattegat und Beltsee wydany przez DSV czy bardzo specjalistyczny przewodnik po kotwicowiskach jak Ankern in Danemark do autorskich książek o portach jak Bootsurlaub an der Ostseekuste, Eine Woche Bornholm mit der Yacht i lotniczych wizji portów z lotu ptaka jak Danemarks Hafen aus der Luft. Bałtyckie przewodniki żeglarskie wydawane są w Niemczech (najważniejsi wydawcy to Delius Klasing, Maritim, DSV), Danii, Szwecji i w Polsce.
Uniwersalna, statkowo­‑jachtowa szwedzka locja (Svensk Lots) ma trzy tomy. Tom A to wiadomości ogólne, przepisy, warunki klimatyczne, hydrologiczne i meteorologiczne. Tom I zawiera