Strona:Pieczywo domowe.djvu/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


na 45 minut — do godziny, zależnie od rozmiarów strucli. Po wyjęciu z pieca posypać cukrem, utłuczonym z wanilią, lub oblać przezroczystym lukrem, to jest cukrem (pudrem) utartym z różaną wodą, lub sokiem cytrynowym. Lukier powinien być, gęsty i natychmiast po zetknięciu z gorącem ciastem zastygać cieniuchną warstwą,

24. Strucle z makiem. Czterdzieści deka maku sparzyć wrzątkiem, trzymać tak noc całą; wodę odlać, mak uwiercić w makutrze z czterdziestoma deka, lub nieco więcej cukru i kilku gorzkiemi, sparzonemi, obranemi ze skórki i utłuczonemi drobno, migdałami. Dodać 3 jaja całe, lub białka z czterech jaj, a to w tym celu, aby mak się ściął i nie wypłynął ze strucli, jak to ma często miejsce. Kawał ciasta, przyrządzonego jak na strucle maślane, cieniuchno rozwałkować, nałożyć grubą warstwę maku (proporcja wyżej podana starczy na trzy średnie strucle), strucle zwinąć, mocno zacisnąć brzegi, ułożyć na blachach, posypanych mąką, dać podrosnąć; posmarować żółtkiem i wstawić w dobrze gorący piec. Powinny siedzieć w piecu dłużej, niż poprzednie strucle, gdyż trudniej się przepiekają z racji wilgotnej warstwy maku. Po wyjęciu z pieca posmarować natychmiast gęstym, przezroczystym lukrem, podanym w poprzednim przepisie; do cytrynowego można dodać łyżkę rumu lub araku.

25. Strucle z masą migdałową. Czterdzieści deka migdałów słodkich i kilkanaście gorzkich sparzyć, oczyścić i utłuc na masę; dodać parę łyżek wody róźanej i sześćdziesiąt deka cukru-pudru, nakoniec dodać cztery białka. Wyrobić to wszystko razem doskonale, nadziewać tem strucle, jak masą makową, — dalej postępować, jak ze struclami makowemi. Tej ilości masy migdałowej starczy na trzy strucle.

26. Strucle orzechowe. Dwadzieścia deka już oczyszczonych z łupin orzechów włoskich i tyleż oczyszczonych orzechów laskowych lub tureckich utłuc bardzo drobno, podlewając nieco wody, aby z siebie oleju nie puściły. Zmieszać z sześćdziesięciu deka cukru (pudru), czterema białkami, wymieszać doskonale. Dalej postępować, jak powyżej.

27. Strucle rodzynkowe. Utłuc laskę cynamonu z 20 deka cukru, przygotować 30 deka koryntek, 30 deka sułtanek i 10 deka drobno usiekanej skórki pomarańczowej, smażonej w cukrze. Rozwałkowane ciasto struclowe skropić topionem masłem, posypać cukrem z cynamonem, posypać obficie rodzynkami z cykatą. Zwijać i piec, jak zwykłe strucle makowe.

28. Brjosze francuskie. Ogrzać nieco dwie szklanki śmietanki, rozprowadzić w niej 3 deka drożdży i tyle mąki, aby ciasto było rzadkawe; postawić ten rozczyn, przykryty, w cieple, aby podrósł. Gdy dobrze podrośnie, wlać filiżankę sklarowonego masła, sześć żółtek, ubitych do białości z filiżanką cukru, i tyle mąki, aby po doskonałem wyrobieniu można było robić bułeczki; dla zapachu dodać gorzkich migdałów utłuczonych, skórki cytrynowej, otartej na tarce, lub utłuczonej wanilji. Dać podrosnąć powtórnie. Robić bułeczki, rozmiaru małego jabłuszka; gdy podrosną na blasze, posmarować żółtkiem, nadciąć