Strona:Petroniusz - Pieśni miłosne.djvu/7

    Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
    Ta strona została uwierzytelniona.

    Stosunek Petronjusza do religji poznajemy z wiersza p. t. „Lęk stworzył bogów“. Sceptyczny poeta głosi iż „bogi zrodziły się z trwogi“.
    Ale śród miłosnych żartobliwych pieśni, śród pogodnych i sceptycznych rozmyślań filozoficznych spotykamy jedną pieśń, która brzmi jak rozdzierający okrzyk bólu.
    I bez względu na to kim był autor tej wspaniałej pieśni powiedzieć możemy nieomylnie iż był to jeden z tych ostatnich Rzymian rozkochanych w dawnej promiennej chwale wiecznego miasta.
    Pieśń skarży się na zepsute obyczaje i kończy się następującą strofą:

    „Cnota w ohydnym bagnisku umiera.
    Stary Rzym gaśnie jak ginące słońce...
    A czarna Zbrodnia w chmurach rozpościera
    do lotu skrzydła swe tryumfujące“...

    — Petronjusz — pisze Tacyt — był dworzaninem miłującym rozkosze. Dniem spał, nocą zaś pracował, jadał i oddawał się miłości. Był bożyszczem zepsutego dworu, który zachwycał swym dowcipem, wdziękiem i szczodrością. Był arbitrem elegancji, wzorem dobrego tonu, ulubieńcem Cezara.
    W końcu jednak zastąpiony przez rywala swego Tygellina uprzedził dzięki samobójstwu wyrok śmierci okrutnego Nerona. Wierny zasadom Epikura nawet w ostatniej chwili z uśmiechem patrzył na życie uciekające razem z krwią płynącą z żył otwartych. Czasem kazał