Strona:PL Pseudo-Xenofont - Rzecz o ustawie ateńskiej.pdf/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

puje również Platon[1], uważając również Krytyasza za przypuszczalnego autora tego utworu. Morel[2], jakkolwiek nie uznaje Xenofonta autorem rozprawki, nie stawia wszakże własnej hipotezy. Tego samego zdania prawie, przechylając się jednakże nieco na stronę Roschera i Böckha, jest Fr. Pankow[3]. Gustaw Faltin[4] nie dodaje nic nowego w tej kwestyi. Maurycy Schmidt[5] sądzi, że praca ta jest pamiętnikiem jakiegoś nieznanego oligarchy ateńskiego, nie Krytyasza wszakże, dodaje złośliwie. Nie wdaje się również w kwestyę autorstwa sławny uczony A. Kirchhoff, wydawca najlepszego tekstu Rzeczy o ustawie ateńskiej, oznaczając tylko prawdopodobny czas napisania dziełka[6]. W ślady Kirchhoffa i Schmidta wstąpiwszy Ludwik Lange[7], przypuszcza, iż Rzecz o ustawie ateńskiej jest utworem bardzo zdolnego oligarchy ateńskiego, gdy przeciwnie H. Müller-Strübiug[8] stawia hipotezę nową, iż autorem tej pracy jest najprawdopodobniej Frynichos, jeden z oligarchów ateńskich i dowodców podczas wojny peloponeskiej. Autorstwa Xenofonta natomiast znowu żarliwymi obrońcami są francuscy uczeni Emil Bélot[9] i po części Alfred Croiset[10]. Bélot zwłaszcza uważa całą polemikę uczonych niemieckich, którą nazywa objektywno - realistyczną, za bezpłodną[11]. Z faktów bowiem, zawartych w rozprawie, pragnie ona wnioskować o osobie autora, do czego potrzebną jest dokładniejsza znajomość dziejów greckich, aniżeli ją osiągnięto do tego czasu t. j. do roku 1880. Według niego jedynie dobrą jest tutaj krytyka subjektywna,

  1. W rozprawie przez nas cytowanej str. 23 i poprzedzające.
  2. Quaestiones str. 26.
  3. Program gimnazyum gnieźnieńskiego z r. 1866 str. 12.
  4. Quaestiones de libello Αϑηναίων Πολιτεία – Wrocław 1872.
  5. Memoire eines Oligarchen in Athen, Jena 1876 str. VII.
  6. Ueber die Abfassungszeit der Schrift vom Staate der Athener, Berlin 1878 str. 1–2, (odbitka ze sprawoz. król. Akad. Umiejęt. w Berlinie).
  7. De pristina libelli de republica Atheniensium forma restituenda commentatio – Lipsk 1883. str. 1.
  8. Die attische Schrift vom Staate der Athener. Philologus, Zeitschr. f. das. kl. Alterthum. Vierter Supplementbd Göttingen 1884. str. 116 – 122.
  9. W cytowanej pracy str. 34–50.
  10. Xenophon son caractère et son talent – Étude morale et litteraire Paris. Thorin. 1873. Dzieła tego, które chwali ks. St. Pawlicki w swej monografii o Xenofoncie (Przegl. Polski 1892), nie miałem pod ręką.
  11. La République d’ Athènes. Introduction str. 4 – 5.