Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/016

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
— XII —

W każdej wreszcie Izbie mogą być wnoszone interpelacje do ministrów.
Ustawy oznaczą stan liczebny wojska w czasie pokoju określą zasady organizacji władz administracyjnych i zakres ich działania.
Żadne rozporządzenie, zawierające przepisy prawne, nie wyłączając królewskich, nie może być wydane inaczej, jak z upoważnienia ustawy. Jedynie w czasie, gdy Sejm nie jest zebrany, ani też zwołany być nie może, a okaże się nagląca konieczność natychmiastowego wydania ustawy dla zachowania bezpieczeństwa publicznego lub zaradzenia klęsce żywiołowej, może być wydane, pod odpowiedzialnością wszystkich ministrów rozporządzenie królewskie. majace tymczasową moc ustawy. Przepis ten o ustawodawstwie tymczasowem, który znajduje sie również chociaż wzmienionej formie i wśród postanowien przechodnich, ograniczony jest jednak przez szereg warunków i wymagań.
Dział czwarty projektu o ministrach zawiera, oprócz przytoczonych powyżej przepisów o odpowiedzialności ministrów, dwa artykuły o Radzie Ministrów i o Radzie Koronnej, którą stanowi Rada Ministrów pod osobistem przewodnictwem Króla. W sklad jej wchodzi także i Następca Tronu, a mogą być powoływani również Marszałkowie obu Izb Sejmowych. Radę Koronna projekt przewiduje ze wzgledu na to, aby Króla obowiązkowo wciągać do pracy nad wszystkiemi ważniejszemi kwestjami życia państwowego, i aby informacje o tych kwestjach posiadał z ust nie tylko jednego ministra.
Dział szósty projektu jest poświęcony konstytucyjnie niezawisłemu sądownictwu, urzędującemu w imieniu Króla. Przewiduje on jeden sąd najwyższy dla spraw sądowych: karnych i cywilnych, sądownictwo administracyjne i Trybunał Kompetencyjny.
Dział siódmy mówi o zorganizowaniu samorzadu, odsyłając sprawę określenia ustroju i praw jednostek samorządnych do oddzielnych ustaw, i ustalając jedynie, W tej kwestji podstawowe zasady, których wymienione ustawy przestrzegać winny.
Wreszcie dział ósmy, ostatni przed przepisami przejściowemi, wyszczególnia prawa i obowiązki obywateli. Głosi on przedewszystkiem, iż wszyscy obywatele są równi w obliczu prawa i że nie będzie przywilejów rodowych, ani stanowych. Gwarantuje wolny dostep do urzędów publicznych dla wszystkich obywateli, przy zachowaniu zasad prawnie ustalonych, wolność oso-