Strona:PL Platon - Dzieła Platona.pdf/14

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

czasach będąc rozmaicie uważana, nieczystemi rękami późniejszych wielorako skalana została; albowiem ci niezdolni pojąć ducha Platona, grube swoje wyobrażenia do niego powprowadzali, lub to w nim za istotę wzięli, co nie do filozofii, lecz do jéj przedstawienia tylko należy.“ Jakkolwiek bez zaprzeczenia przyczyną tego był w ogóle brak przyzwoitego wówczas postępu filozofii, jednak nie mały na to wpływ miał także stan dzieł Platońskich, w jakim te aż do naszych czasów doszły. Już w starożytności dla ich osobliwóści nader poszukiwane, wcześnie wielu podrobionemi zarzucone zostały, tak, że gdy je od fałszywych trudno odróżnić było, tém samém i powziąć z nich dokładnego o filozofii wyobrażenia nikt nie mógł[1]. Już sławny Arystofanes Bizantyński nauczyciel Arystarcha patryarchy Krytyków Greckich i Łacińskich nie znał prawdziwych dzieł Platona,[2] i nie pojmując istotnego ich związku, tak je uszykował i połączył[3], że nie odpowiadały, bynajmniéj duchow filozofii Platona. Późniéj Thrasyllus za Augusta i Tyberyusza mając tylko wzgląd na samą ich formę dramatyczną, przez związek,[4] jaki im podług tego nadał, jeszcze więcéj

  1. Uczniowie Platona dziełami jego znaczny prowadzili handel, i często nawet pod imieniem tego filozofa wydawali własne naśladowania; a jeden z nich nawet Hermodor poszedł ztąd w przysłowie: Cicero w liście do Attyka mówi: Sed dic mihi, placetne tibi primum edere (de Finibus) injussu meo; hoc ne Hermodorus quidem faciebat, is qui Platonis libros solitus est divulgare; ex quo λόγοισιν Ερμόδωρος. Epp. ad Att. XXII. 21.
  2. Już starożytni mianowicie ze szkoły Alexandryjskiéj wiele rozmów Platona jako nieautentycznych odrzucili; a powątpiewanie swoje wyrazili o Eraście Thrasyllus, o Alcybiadesie II Athenaeus, o Hipparchu Aelion, o Epinomie Suidas.
  3. Na trilogie: to jest badające, nauczające i przedstawiające: przez co dał poznać, że już szkoła Alexandryjska nie znała prawdziwego porządku dzieł Platona i nie umiała znaleść zasad do przywrócenia go.
  4. Połączył go w tetralogie na podobieństwo dzieł dramatycznych tragików greckich.