Strona:PL Nowodworski-Encyklopedia koscielna T.1 260.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
250
Anna.

roku dostąpiła tej łaski, iż oglądała Zbawiciela świata. Nazywa się prorokinią, ponieważ równie jak Symeon oświecona była Duchem Św., który ich ku Bożemu Dziecięciu przywiódł i dał w Nim poznać i wielbić Messjasza (Łuk. 2, 36—38). Rzymskie Martyrologjum kładzie ich święto na 1 Września. Cf. Bolland. (S. Mayer.)N.

Anna (święta), matka N. Panny, żona św. Joachima, zdawna czczoną jest w Kościele. Wymowny Jan Damascenus (Orat 2 de nativ. b. Mariae) główną myśl swojego wysławiania tak streszcza: „Należy się bardzo wielbić tę, która z łaskawości Bożej wydała taki owoc, z którego Jezus na świat przyszedł.“ Justynjan, cesarz, około 550 r. zbudował w Konstantynopolu kościół pod jej wezwaniem. R. 710 miano przenieść zwłoki świętej z Palestyny do Konstantynopola, i od tego czasu wiele kościołów na zachodzie szczyci się z posiadania jej relikwji. Święto jej obchodzi się 26 Lipca. Na obrazach przedstawiają ją zazwyczaj jako poważną matronę, zabierającą się do nauczania w zakonie pańskim dziecięcia swego Marji. Jest patronką małżonków. Cf. Bolland. 27 Julji. N.

Anna Jagielonka, córka Zygmunta Starego i Bony, ur. 18 Paźdz. 1522 r. Pomimo kilku starających się o jej rękę, długo nie wychodziła za mąż. Na dworze Zygmunta Augusta, brata swego, była wzorem cnoty i bogobojności. A gdy król sprzykszywszy sobie pożycie z żoną Katarzyną, uwikłał się w nieprawe miłostki, Anna nie mogła znieść widoku nierządnych niewiast, które zapanowały na dworze brata, i nie taiła swego oburzenia. Ściągnęło to na nią pociski dworaków, którzy, w widokach osobistych, pochlebiali królowi. Najmocniej pracowała nad poniżeniem królewny dawna jej panna dworska Zajączkowska. Król zobojętniał zupełnie dla siostry, w końcu jawną okazywał jej niechęć. Opłakana była dola Anny po śmierci brata († 1572), w czasie bezkrólewia. Obawiano się jej wpływów na elekcję przyszłego króla. Nie dozwolono jej towarzyszyć przy przeprowadzaniu zwłok brata. W chwili zaś zbliżającej się elekcji, rozkazano jej wyjechać z Warszawy. Rozgłaszano następnie lata królewny, w myśli odstręczenia książąt starających się o jej rękę. Położenie jej stało się jeszcze drażliwszém z przyjazdem Henryka Walezjusza do Polski. Przed elekcją Henryka, oznajmiono w jego imieniu, że poślubi Annę. Młody atoli król nie myślał bynajmniej o przeszło pięćdziesięcioletniej królewnie. Upokorzenie to głęboko uczuła Anna. Na drugiej dopiero elekcji doczekała się wynagrodzenia wielu trosk i zawodów. Stronnicy Stefana Batorego, w myśli z jednania sobie umysłów szlachty, głosującej za Piastem, wystąpili z propozycją ogłoszenia Anny królową. Przyjęto ten wniosek i podano jednocześnie za męża jej Stefana Batorego, księcia siedmiogrodzkiego. Tym sposobom przechylono szalę na korzyść Batorego i usunięto wpływ austrjackiego stronnictwa, które już ogłosiło poprzednio królem Maksymiljana. Anna Jagiellonka, jako królowa polska, odznacza się pobożnemi i miłosiernemi uczynkami, za jej staraniem i nakładem odnowiono wiele kościołów; mianowicie podniosła i przyozdobiła kaplicę królewską w katedrze krakowskiej, której wiele, w różnych czasach, przesłała darów. Um. w Warszawie 9 Wrze. 1596 r. Ciało jej sprowadzono do Krakowa. Ksiądz Piotr Skarga, w piękném pogrzebowém kazaniu, wyraził, że zmarła była przykładem życia królewskiego i chrześcjańskiego. Dochowało się wiele listów Anny Jagiellonki, które ogłaszali drukiem: J. U. Niemcewicz (Pamiętniki Histor.) i Ambroży Grabowski (Starożytn. histor. pol.). Ale