Strona:PL Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć.djvu/045

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

ficzna Frauenburga (K. III r. 2) 54° 19’ 30’’ przez Kopernika wyznaczona, jest mniejsza o 2 minuty od teraz przyjętej.
W roku 1584 sławny astronom Duński Tycho-Brahe wysłał do Frauenburga jednego z swoich uczniów i przyjaciół, Eliasza Olausa z Morsynu, zsextansem astronomicznym, dla wyzuaczenia i sprawdzenia szerokości tego miejsca. Olaus gościnnie przyjęty i podejmowany przez szanownych kanoników Warmijskich, bawiąc u nich dłużej jak przez miesiąc, wyznaczył szerokość Frauenburga 54’ 2*2’ 30“ o 3 minuty większą od podanéj przez Kopernika.
W roku 1798 Textor wyznaczył szerokość Frauenburga 54° 21’ 34’’, a długość na wschód względem Paryża w czasie: 1 godzina, 9 minut, 20 sekund: czyli w łuku 170 20’.
2. Kopernik w dziele swojem przytacza położenia kilku miejsc względem Krakowa, w których starożytni astronomowie postrzeżenia swoje odbywali. Miejsca te, oprócz Rzymu, Bononii, Krakowa i Frauenburga, są: Rodus na wyspie tegoż imienia, gdzie Hipparch postrzeżenia odbywał; Alexandrya w Egipcie, miejsce postrzeżeń Tymuoharcsa i Ptolemeusza; Araka czyli Akra w Syryi, gdzie Albategni przebywał; Benhora czyli Bagdad, w Mezopotamii, gdzie Thebit postrzeżenia robił. Długość geograficzna tych miejsc na wschód względem Paryża, tudzież ich szerokość, dziś przyjęte, są:
Kopernik w księdze III, rozd. 13 mówi: że Alexandrya różni się od Krakowa o jednę tylko godzinę; z powyższych zaś położeń widzimy, że Alexandrya od Krakowa oddalona