Strona:PL Książka do nabożeństwa.djvu/205

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ta strona została przepisana.


wca nasz, tam Matka nasza! bo Matka nasza jest Matką Bolesną. - Nabożeństwo do Matki Boskiéj Bolesnéj wszystkim, zawsze i wszędzie ulgę, pociechę i pokój duszy jednało, wyjedna i nam, jeźli nasze boleści z boleściami Maryi połączone złożymy w cichości, pokorze i miłości u stóp krzyża zbawienia! Uczcijmy choć czasami miłośném, serdeczném westchnieniem, boleści Maryi; a wśród tylu westchnień i łez bezowocnych to jedno westchnienie, taka jedna łza zbawienną pociechę przynieść nam wydoła. [1]

Litania i modlitwy jak po rozmyślaniu pierwszém.

  1. To i następne rozmyślanie aż do 19 włącznie są znacznie krótsze od poprzednich i następnych; owóż kto obszerniej rozmyśla pragnie, znajdzie wyżéj Nabożeństwo o siedmiu boleściach N. M. Panny od str. 306-342.


ROZMYŚLANIE XII
Na dzień II. Maja. O Boleściach Najświętszéj Maryi Panny.
„Komu Cię przyrównam? albo komu Cię przypodobam córko Jerozolimska? Z kim cię porównam i pocieszę Cię Córko Syon? bo wielkie jest jak morze skruszenie Twoje."
(Treny II. 13.)

O Matko Bolesna! ubolewam nad tym smutkiem, który wzruszył serce Twoje przy proroctwie starego Symeona. O droga Matko! przez to serce Twoje, tak zasmucone, proszę Cię; wyjednaj mi cnotę pokory i dar świętéj bojażni Bożéj. O Matko Bolesna! ubolewam nad tém udręczeniem, które ucierpiało serce Twoje najczulsze w czasie ucieczki i pobytu w Egipcie. O droga Matko! przez to serce Twoje tak udręczone wyjednaj mi cnotę miłosierdzia i dar pobożności. O Matko Bolesna! ubolewam nad tém zatrwożeniem, które przeraziło serce Twoje najtroskliwsze przy zgubieniu Syna Twego w Jerozolimie. O dobra Matko! przez to serce Twoje tak zatrwożone, proszę Cię, wyjednaj mi cnotę czystości i dar mądrości.