Strona:PL Jan Chryzostom Pasek-Pamiętniki (1929) 496.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

szawski, Opacki[1], pogniewali na się kupcow, ktorzy obesłali się, żeby na złość nie kupować, mnie zaś, com był w ich kolejej, zapłacili pszenicę po 150 złotych onym na złość. Kupił u mnie pan Jarlach, a oni aż prosili, żeby u nich kupiono; zapłacono im tedy po 110. I tak, co mnie grozili podgoleniem, to onych samych podgolono.



Rok pański 1671

zacząłem w Smogorzowie, alem się przeprowadził od śrzodopościa do Skrzypiowa[2], dawszy na te dobra i na Zakrzow panu kasztelanowi bełzkiemu, Myszkowskiemu[3], fl. 10.000, a Smogorzow puściłem na rok w arendę panu Trębickiemu, ktory przedtem Skrzypiow trzymał, bo się nie miał gdzie podzieć. W tymże roku zaraz pan Myszkowski spisał ze mną kontrakt [o] arendę Olszowki i Brześcia; ale że tych dobr nie mogł z rąk panow Chełmskich[4] windykować[5], i dlatego musiałem ich czekać w [S]krzypiowie lat sześć, lubom na nie wyliczył in deportationem[6] rożnych długow z dobr

  1. Wojciech Opacki.
  2. Skrzypiów — w. w pow. pińczowskim, w wojew. kieleckiem.
  3. Jan Aleksander Myszkowski, kasztelan bełzki, starosta tyszowiecki, pułkownik JMci, brat zmarłego Franciszka, ordynata, opiekun jego synów Stanisława Kazimierza i Józefa Władysława.
  4. Chełmscy: Marcjan, podstoli sandomierski, późn. oboźny kor., Krzysztof, podstoli krakowski, i Andrzej, bracia rodzeni.
  5. odebrać
  6. na spłacenie