Przejdź do zawartości

Strona:PL Gałczyński - Ogród warzywny na dwustu metrach kwadratowych.djvu/41

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
ZAGONY Nr. 17 — 18.

Jaknajwcześniej na wiosnę dać po 2 taczki kompostu na zagon, przekopać, zrównać i zasiać szpinak w siedem rzędów na zagonie. Na każdy zagon potrzeba 50 gramów nasienia. Po wzejściu przerwać tak, aby odległość pomiędzy roślinami była nie mniejsza niż 10 cm. Jak wyrosną na tyle, że zejdą się liśćmi, przerwać jeszcze raz i zostawić co 20 cm. Do końca Maja ukończyć zbiór szpinaku, poczem zagon potrząsnąć nawozem i przekopać.
Koło 1-go czerwca wykopać wzdłuż zagona (pośrodku) rowek 30 cm. szeroki, 20 cm. głęboki, napełnić przegniłym nawozem albo kompostem i przykryć ziemią wydobytą z tego rowka. Powstanie tym sposobem wzniesienie, jak gdyby wał, wzdłuż zagona. Na tym wzniesieniu zasiać ogórki „Przybyszewskie“ kładąc co parę centymetrów ziarnko od ziarnka. Po wzejściu przerwać, aby rośliny zostały co 25 cm.
Kiedy już będą miały po trzy dobrze rozwinięte liście, należy uszczknąć wierzchołek każdej roślinie, aby lepiej rozwinęły się boczne pędy, które najobficiej owocują. Częste spulchnianie ziemi i podlewanie (wieczorem) nie za zimną wodą, — to wszystko czego ogórek wymaga, oprócz pogody.
W 2 lub 3 tygodnie po wysianiu ogórków, obsadzimy brzegi 17-go i 18-go zagona kapustą brukselską, sadząc kupioną od ogrodnika rozsadę (20 sztuk)