Strona:PL Eustachy Iwanowski-Pielgrzymka do Ziemi Świętej odbyta w roku 1863.djvu/232

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.

ziemi poszukiwania. Roku 1874 w miesiącu styczniu znaleźli w lochach podziemnych, w cysternie ziemią zasypanej, skrzynię ołowianą w marmurowej zamkniętą, wewnątrz atłasem okrytą białym, i w niej ośmnaście kielichów, i jedna monstrancya. Te rzeczy przez siedm wieków były w ziemi, tak się wydały jakby je ukryto przed kilku dniami, żadnej rdzy, i najmniejszego nie ma zepsucia, nawet śladu czasu, i tylu wieków. Monstrancya oprócz drogich innych kamieni, ma cztery brylanty wielkiej bardzo objętości i ceny. Z tych naczyń zachowanych możemy mieć już wyobrażenie jaka była gorliwość, wiara wieków średnich, gdy wzniesiono najokazalsze świątynie, które w mgnieniu oka stanęły w Azyatyckiej pustyni, bogactwem przechodziły europejskie kościoły. Chrześcijanie zwyciężeni i wygnani woleli ukryć w ziemi klejnoty drogie, niźli je z sobą uwozić, i ich używać, gdy były na ozdobę Pańskich ołtarzy oddane.
Do ruin wieków średnich królestwa łacińskiego w Jeruzalem, należą zniszczone: klasztor św. Piotra, kościół Siedmiu Boleści, szpital św. Heleny. Wieża Tankreda zniknęła w fortyfikacyach Saladyna, tylko wskazują jej miejsce bez żadnych już śladów.
Książęta i rycerze chrześcijańscy się grzebali koło meczetu El-Sakhra. Grobowce ich zostały po wzięciu Jerozolimy zburzone. Haceldama jest to rola krwi, nabyta za pieniądze przez Judasza zwrócone, tam rycerze św. Jana grzebali pielgrzymów z Europy przybyłych, potem swoich, Grecy i Ormijanie. Na roli krwi była katolicka kaplica dziś zrujnowana; Haceldama należy dziś do ormijan. Do wieczernika Godefred de Bouillon wprowadził zakonników reguły św. Augustyna, nadał im znaczne posiadłości, i zobowiązał do utrzymania stu kilkudziesięciu rycerzy, dla obrony miejsc świętych. A potém gdy weszli Franciszkanie do Jeruzalem, mieli główny kustodyalny klasztor, przy wieczerniku; mahometanie roku 1560 zajęli go na meczet
.