Strona:PL Eustachy Iwanowski-Pielgrzymka do Ziemi Świętej odbyta w roku 1863.djvu/223

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

kanocnym, nie w Poniedziałek, jak przedtém, po Zmartwychstaniu Pańskiem, ale w Piątek. Odbyli pielgrzymkę zaraz po wynalezieniu: kustosz Ziemi Świętej, który w roku 1862 generałem był zakonu Franciszkanów, Bernardyn de Montefranco, Mr. Bartoleni prałat rzymski, Mr. Spacca Pietra arcybiskup Ancyry, wizytator apostolski patryarchatu jerozolimskiego, i hrabia Chambord ze świtą swoją.
Ale to miejsce było, po jego nowem wynalezieniu, w ręku muzułmańskiem, używane na stajnię, oborę dla bydląt. Dopiero 24 maja roku 1861 pobożna osoba, której nazwisko dotąd ukryte, wielkim kosztem wykupiła i miejsce zostało oddanem Kościołowi katolickiemu. Przedtém było katolickie, jako świadczy krzyż wynaleziony tam, rzeźbiony łaciński, i teraz Bóg to święte miejsce, które się niemal Wieczernikowi równa, z rąk szyzmatyckich wyrwał. W Sanctuarium księża śpiewają msze święte, odmawiają modlitwy odpustowe, ab antiquo, do tego miejsca przez Piusa IV przepisane.
Powiedzmy teraz o nocy Bożego Narodzenia w Betleem. Pielgrzymi, którzy ją tam obchodzili, z zachwyceniem, ze łzami, z nieporównanem uniesieniem ją wspominają. O, nocy Bożego Narodzenia w Betleem! o, jakiem uczuciem przejmujesz serca dla tajemnic biblijnych i ewangelicznych pamiątek. Tak są poruszajace obrzędy w miejscu, gdzie się ta Boska tajemnica, ten wielki cud wypełnił. W grocie staje w oczach jakby rzeczywiste i obecne Pańskie urodzenie. Najrzewniejsze uczucie wtedy przenika duszę, przejmuje najsilniejszą wiarą. Zdaje się, że w tej chwili człowiek nanowo chrześcijaninem zostaje. Kto téj nocy obecny, mógłby zwątpić o narodzeniu się Boga-człowieka, i któżby się nie wcielił odtąd całą duszą, całem sercem do nauki Chrystusa Pana, którą nas wzbogacił, uszczęśliwił. O Jezu najmilszy, w Betleem urodzony! Jesteś życiem dusz naszych! Najgorętszem ich pragnieniem, najwyższem uwielbieniem!! Wiara, którą nam dałeś, Twoje na ziemi urodzenie, jest duszy ludzkiej balsamem,